Д есет страни членки на ЕС, сред които и България, са готови да задействат позабравената процедура "засилено сътрудничество" за опростяване на разводите при смесени бракове, предаде Франс прес.
Европейската комисия и няколко други страни в съюза обаче са против, опасявайки се, че това ще доведе до състоянието "Европа на две скорости".
Франция официално се присъедини към предложението за задействане на процедурата, лансирано от девет страни миналото лято, обяви френската делегация, участваща в неофициалната среща на правосъдните министрите от ЕС в Прага.
Европейският комисар по въпросите на правосъдието, сигурността и свободите Жак Баро заяви, че подкрепата от десет страни на предложението не е достатъчна и припомни, че има опасност от "силно раздробяване на семейното право".
Десет държави искат засилено сътрудничество, а поне още толкова са против - струва ми се, че оптималните условия не са налице, каза Баро.
В правомощията на Европейската комисия е да отправи предложение към страните членки, но тя може да реши да откаже.
"Трябва да помислим. Ще дадем отговора си преди изтичането на мандата на комисията, а може би и преди края на чешкото председателство", обеща Баро.
Мандатът на ЕК изтича през ноември тази година, припомня АФП.
Процедурата за засилено сътрудничество е предвидена още в Амстердамския договор от 1997 г., но досега не е била прилагана. Десетте страни, които настояват за задействането й, са Румъния, Унгария, Австрия, Испания, Италия, Словения, Люксембург, Гърция, България и Франция.
Според тях активирането й ще улеснят желаещите развод смесени брачни двойки в ЕС, които често се оказват изправени пред джунгла от сложни, а понякога и налагащи ограничения закони. В ЕС ежегодно се сключват около 350 000 смесени брака и се разтрогват 170 000, отбелязва АФП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!