В Световния ден на свободата на печата - 3 май, международната организация "Репортери без граници" (RSF.org) публикува за пръв път свое разследване за насилието срещу журналисти в няколко страни от ЕС.
В доклада, озаглавен "Рискове за журналистите в Европа", се казва, че в ЕС има истинска свобода на печата. В нито една страна не са давани нареждания да бъде убит или хвърлен в затвора журналист; официалната цензура е останала в миналото.
Медиите изразяват най-различни мнения и като цяло е гарантиран плурализъм на идеите, но въпреки това положението не е отлично, констатират "Репортери без граници".
Дадени са примери с физически репресии, сплашване, тормоз и подготвяне на покушение срещу журналисти във Франция, Италия, Испания, Северна Ирландия и Дания.
Във Франция журналистите се превръщат в обект на физическа агресия най-често при отразяването на случващото се в предградията на големите градове, особено след сблъсъците в парижкото предградие Вилие-льо-Бел през ноември 2005 г.
В Италия заплахите идват преди всичко от мафията - предупреждения, анонимни писма, спукани гуми, надраскани автомобили - случаите са стотици. Всеки журналист, който пише за дейността на мафията, в един или друг момент получава "сигнал", че е под наблюдение.
В Испания заплахите идват преди всичко от баската сепаратистка организация ЕТА.
В Северна Ирландия голям брой репортери също продължават да са обект на заплахи със смърт, въпреки мирния процес, започнал през последните години и сформирането, през 2007 г., на местно правителство, което обединява някогашните врагове - юнионисти и републиканци.
Разузнавателните служби в Дания предотвратиха на 11 февруари 2008 г. атентат срещу Курт Вестергаард, автор на най-оспорваната в света карикатура на пророка Мохамед.
Оттогава Вестергаард живее на различни места, под строгата охрана на датските тайни служби.
В доклада има и кратък раздел, посветен на новите членки на ЕС, в който се констатира, че и в тези страни има случаи на насилие срещу журналисти.
Дело на криминални групировки от мафиотски тип или на крайни националисти, насилието продължи, в различна степен и след присъединяването на тези страни към ЕС, се казва в доклада. Посочени са България, Румъния, Унгария, Чехия и Кипър.
За България като пример са споменати случаите на заплашване миналата година на Мария Николаева от в. "Политика" заради публикация за застрояване на парк Странджа и нападението в Бургас срещу Асен Йорданов.
Със снимка се припомня се и нападението с киселина срещу Ана Заркова през 1998 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!