Г лобалният ренесанс на ядрената енергетика е не само теоретичен модел, а реално възможен вариант за развитието на ядрената енергетика в света през следващите две десетилетия.
Това съобщи агенция ЮПИ, като цитира доклад на експерти по ядрената енергетика от Кембридж, представен на конференция във Вашингтон .
В момента дори в САЩ, където не е пускан в действие нов ядрен реактор от 1978 г., се проектират и строят нови ядрени мощности, се посочва в доклада на Кембриджското дружество за ядрени изследвания.
В света сега действат общо 435 ядрени реактора, които генерират 16% от електроенергията. В САЩ 103 реактора генерират една пета от консумираното електричество.
В Света в момента се строят 28 нови реактора, по-голямата част от които са в Азия, се казва в доклада. В "ядрения ренесанс" ще участват поне 20 държави.
"Някои страни - като изключвам САЩ и Западна Европа - никога не са спирали строителството на ядрени реактори", заяви на конференцията директорът на Кембриджското дружество за ядрени изследвания Джоун-Лин Ван.
"За разлика от САЩ, Китай, Япония и Корея никога не са прекратявали програмите си за развитие на ядрената енергетика, нещо повече - в последно време целите им стават все по-амбициозни".
Китай например предвижда да увеличи ядрените си енергийни мощности от 9 гигавата сега на 40 гигавата до 2020 г. Договорите за голяма част от новите мощности вече са подписани и са направени съответните поръчки за оборудване.
Русия също се опитва да разшири ядрената си енергетика и участието си в енергийни проекти в чужбина.
"Те - руснаците - искат да строят нови реактори, за да могат да продават по-голяма част от природния си газ", заяви Джоун-Лин Ван.
Москва предвижда да създаде нова държавна корпоративна структура, която
да обедини дейности като производство и транспорт на гориво и строителство на ядрени мощности, подчерта тя.
В Западна Европа също се забелязват признаци на ядрено възраждане. Финландия строи реактор, Франция търси начини да посрещне повишеното търсене на енергия и да поднови сегашните си мощности - въпреки разрастващата се опозиция срещу ядрената енергия.
Великобритания също започва да свиква с мисълта, че ядрената енергетика няма алтернатива, а Германия обмисля евентуално замразяване на плановете си да затвори ядрените си реактори.
"В ЕС също постепенно започнаха да се появяват положителни изказвания на тема ядрена енергетика", посочи в изказването си Джоун-Лин Ван.
Катастрофата в атомната електроцентрала "Трий майл айлънд" в САЩ през 70-те години и в Чернобил през 80-те, както и ниските цени на природния газ на практика сложиха край на развитието на американската ядрена енергетика, подчертава ЮПИ.
Но след драстичното поскъпване на изкопаемите горива, засилващата се
загриженост за последствията от климатичните промени в света и
въвеждането на строги ограничения върху вредните емисии в атмосферата превърнаха ядрената енергия отново в силен конкурент.
През следващото десетилетие в САЩ се очаква да бъдат подадени документи за строителство и експлоатация на поне 30 нови реактора, заявил на конференцията представител на американския Институт по ядрена енергетика.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!