В "Света Екатерина", бившата болница на Чирков, са извършвани незаконни бъбречни трансплантации.
Това съобщи пред журналисти председателят на Съвета на директорите на болницата доц. Красимир Гигов, който изпълнява и длъжността секретар на Министерството на здравеопазването.
Доц. Гигов беше назначен за председател на Съвета на директорите със заповед на министъра на здравеопазването проф.Радослав Гайдарски, след уволнението на Александър Чирков от поста директор на болницата.
Трансплантациите на възрастни са извършени незаконно, не е спазен Законът за трансплантациите, не е уведомявана Изпълнителната агенция по трансплантации, не е имало консултация на донори и реципиенти с психиатър и терапевт.
Били са извършени
20 незаконни трансплантации при цена за една операция 15 хиляди евро.
Няма намерени документи, доказващи пряко родство между донор и реципиент, както изисква законът, каза доц. Гигов. Има открити само документи на английски език, нотариално заверени, деклариращи съгласието на донора да даде бъбрек за трансплантиране. Това също нарушава българския закон.
Донорите и реципиентите на са били българи, допълни той. По думите му руснакът, който неотдавна бе свален от самолет на летище "София" и бе констатирано, че липсва единият му бъбрек, е замесен в случая.
Незаконните трансплантации са извършвани с помощта на уролози от Александровска болница, допълни доц. Гигов, без да назове имената на лекарите от двете лечебни заведения.
Заради незаконни присаждания в края на миналата година беше уволнен управителят на агенцията по трансплантации Явор Начков.
Министър Гайдарски освободи Чирков и директорите на Националната кардиологична болница и болница "Свети Георги" в Пловдив - доц. Владимир Пилософ и доц. Илия Йовчев, на 9 ноември 2005 г.
Промените бяха извършени от министъра в качеството му на принципал на тези болници със 100% държавно участие, въз основа на разпоредбите на Търговския закон и Закона за лечебните заведения.
Чирков беше уволнен заедно с цялото ръководство на здравното заведение
заради лошото финансово управление и натрупаните дългове от над 22 млн. лв.
Той обвини министъра, че е махнат заради професионална завист и по политически причини. През следващия месец Гайдарски смени директорските бордове на всичките държавни болници с дългове.
Като директор Чирков е ипотекирал апаратура на болницата срещу кредит 600 хиляди лв., за който министерството трябва да плати на кредиторите над 2 млн. лв. до края на януари.
Според новия изпълнителен директор на "Св. Екатерина" доц. д-р Юлия Джоргова в момента
прокуратурата и икономическата полиция разследват фактите
за ипотекирането, както и за преразходи на средства за ремонтни и строителни работи.
Към момента болницата има 14 млн. лв. дългове, от които 8 млн. лв. са просрочени, обясни прокуристът доц. Боян Баев. Част от лекарствата на склад са с изтекъл срок на годност и болницата се опитва да ги смени с други.
Приходите от болнична и лечебна дейност за последните два месеца на годината са 4 млн. лв., от дарения са събрани 51 хил. лв. Средната месечна заплата на лекар в "Св. Екатерина" е 1053 лв.
През ноември миналата година ректорите на петте висши училища по медицина подкрепиха предприетите мерки за контрол и промяната в бордовете от страна на министъра и в декларация подчертаха, че мерките са гаранция за повишаване на качеството на обслужване според икономическото положение и възможностите на държавата в момента.
Чирков пък отиде да се оплаква на президента Георги Първанов, но жалбите му нямаха ефект.
Два дни по-късно професорът хирург организира митинг на бившите си подчинени в своя подкрепа, но беше посрещнат от контрамитинг на работещите в Александровската болница.
Александър Чирков, прочул се преди години като хирурга, извършил първото присаждане на сърце в България, беше един от учредителите на НДСВ. По-късно, без обяснения, той рязко развали отношенията си с бившия цар и дори опита политическа дейност против него.
Още тогава в медицинските среди се твърдеше, че причина за развалените отношения са опитите на правителството на Симеон Сакскобургготски да провери какво точно се върши в т.нар. "болница на Чирков".
Предстоят съкращения сред персонала в болница "Св. Екатерина", каза доц. Боян Баев, прокурист на лечебното заведение. В момента целият персонал на болницата е около 500 души. Извършва се анализ на дейността на всяко звено, като целта е да се оптимизира работата на лечебното заведение, допълни той.
Конкурсът за директор ще се състои на 7 февруари, каза доц. Красимир Гигов - председател на Съвета на директорите. Има подготвен граждански договор за назначаването на проф. Чирков като редови кардиохирург в болницата, добави доц. Гигов. В момента Чирков е в Германия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!