К онфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) след общо събрание снощи представи своя стратегия за преодоляване на последствията от световната криза.
Тя е изградена върху убеждението, че кризата засяга всички групи на обществото, поради което отговорността е обща и тя трябва да се споделя. КРИБ вярва, че
България може да посрещне предизвикателствата на кризата
като запази своята финансова и макроикономическа стабилност, но за това е необходимо:
- България да има план за минимизиране въздействието на кризата, както и план за посрещане на предизвикателствата на кризата при развитие на възможно най-песимистичния сценарий.
- Всеки антикризисен план следва да се основава на запазването на паричния съвет до присъединяването към ERM-II и/или eврозоната.
- В случай че на България бъде отказано скорошно присъединяване към ERM-II и приемане на eврото, КРИБ разглежда едностранната евроизация като единствено възможен сценарий за запазване на макроикономическата и финансова стабилност в страната по време на криза.
- Постигане на политически консенсус и поемане на писмен предизборен ангажимент за структурни реформи, прозрачност на публичните разходи и борба с организираната престъпност от всички значими политически партии с цел размразяване достъпа до европейските фондове веднага.
КРИБ е готова да се включи в подготовката на такъв документ.
Икономиката на България има спешна нужда от европейските фондове сега.
КРИБ иска да бъде създадена ad hoc група към премиера от представители на реалния и финансовия сектор, която да наблюдава и анализира развитието на кризисните процеси, както и да препоръчва подходящи политики за преодоляването им.
Тази група, заедно с БНБ и Министерство на финансите, следва да подбере и редовно да наблюдава индикатори, които могат да осигурят ранно сигнализиране за влошаване на икономическите условия, поява на обща криза на доверие във финансовия сектор и необходимост от прилагане на антикризисния план.
Според конфедерацията
антикризисният план
трябва да се основава на следните принципи:
- Засилване на прозрачността и отчетността на финансовите институции и техните регулатори, включително на Комисията за финансов надзор (КФН) и БНБ.
- Засилване и укрепване на регулаторните режими, управлението на риска и надзорните способности и умения на КФН, БНБ за тестване издръжливостта на системите в условия на криза, както и стриктно прилагане на законовите разпоредби и регулации.
- Укрепване на международното сътрудничество между регулаторите и другите отговорни за управлението на кризата институции, задълбочаване на сътрудничеството с националните власти на чуждите банки, опериращи в България.
- Засилване на координацията между БНБ, Министерство на финансите, КФН, Европейската комисия, МВФ и СБ.
- Повишаване на прозрачността и обществения контрол при извършване на публични инвестиционни разходи. Публичните инвестиции ще бъдат основен фактор за компенсиране на отлива на преки чуждестранни инвеститори в България, затова е важно те да са ефективни и да постигат своите макроикономически цели.
Независимостта на БНБ следва да се зачита.
Антикризисният план за българския финансов сектор предлага, но БНБ решава дали, кога и как да реализира следните ключови мерки за противодействие при евентуална поява на ликвидна криза и криза на доверието:
За да бъдат предлаганите мерки успешни, е необходимо спешно договаряне на споразумения с регулаторните органи на страните (Австрия, Гърция, Унгария и Италия), в които са централите на чуждите банки, опериращи в България, да не се рефинансират майките в чужбина, както и да се координира регулираното намаляване на задълженията към банките-майки.
Част от фискалния резерв на банки в България под формата на обратни репо сделки да бъде предоставен на български и чуждестранни правителствени ценни книжа срещу ангажимент да продължат да кредитират икономиката.
От конфедерацията искат ако кредитирането на реалния сектор намалее рязко, на основните банки, които кредитират икономиката, да бъдат предоставени депозити от фискалния резерв, както и да бъдат намалени минималните задължителни резерви на банките
Настоява се да бъдат подпомогнати заемополучателите чрез признаване на лихвите по ипотечните кредити за основно жилище в размер до 50 хил. за разход при личното облагане на домакинствата и съобразяване с препоръките на Европейската комисия за премахване на таксите при предсрочно погасяване на кредити.
КРИБ предлага допълнително усъвършенстване на данъчната система и повишаване гъвкавостта на фирмите в реалния сектор.
Според работодателите европейските фондове би трябвало да се разглеждат като основен източник на ликвидност при криза. Доверието може да се възстанови само чрез прилагане на цялата строгост на закона срещу нарушителите.
КРИБ не желае работниците и служителите да понесат най-крайните последствия от кризата,
поради което предлага план за избягване на висока и трайна безработица.
Предвид неизбежното намаляване на поръчките, е необходимо въвеждането на система на гъвкаво работно време, което да гарантира запазване на работни места. Това е по-добрият план от серийни фалити и трайна безработица.
Специално в строителството се предлага заради предстоящото значително увеличение на публичните разходи в сектора да се повиши прозрачността и ефективността на инвестициите, особено в инфраструктура.
От държавата се иска общините да изплащат всички изпълнени договори за строителство веднага и без отлагане. До сега на практика строителните фирми кредитираха държавата и общините в тримесечен цикъл. Началото на кризата в България увеличи този срок до 6 месеца, което вече е непосилно за бизнеса.
Конкретни мерки са предложени също в текстилна промишленост, където през последните 6 месеца поръчките са намалели с 35%, а очакванията са, че от втората половина на 2009 г. много фирми ще имат работа само за 3-4 дни от седмицата.
При недвижимите имоти, особено при ваканционни има срив, който започва да влияе и на други сегменти като жилищни, търговски и офис площи.
България практически изчезва от картите на германски и други, свързани с тях инвеститори. Шанс ще имат само класни проекти, като за това допринася отказът на банките да кредитират сделки с панелни жилищни сгради.
КРИБ настоява за спешни антикризисни мерки в туризма с пряка подкрепа на правителството и парламента до края на зимния сезон.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!