В ъпреки всичко България остава и до днес може би най-приятелската и "проруска" държава сред съседките на Русия, заявява руският писател Анатолий Корольов в коментар по случай Годината на България в Русия, публикуван от РИА Новости.
Впечатленията си от българската столица авторът обобщава, като нарича днешна София "химн на руската победа над турците и освобождението на българите от 500-годишното османско иго".
На фона на паметниците, свързани с освободителната руско-турска война, в България "спокойно стоят и монументите от съветската епоха", например пловдивският паметник, "с обич кръстен от народа Альоша", отбелязва той.
Неотдавнашната история в Талин, където паметникът на войните освободители бе преместен в гробищата, в България на практика е невъзможна, твърди руският писател.
Половината от хората по българските улици охотно разговаряли на руски с един пътешественик от Москва, руски знаят и всички продавачи, дори най-младите, продължава авторът.
Броят на желаещите да научат руски в България стремително е нараснал на 200 хил. души, пише Корольов, според когото руският език "стабилно е заел второ място в списъка с приоритети на българската младеж".
След идването на "новите времена, потресли България" еуфорията вече е свършила, констатира Корольов.
Приказно красивият Несебър се е превърнал в гигантски битпазар, а "великият български оперен певец Бойко Цветанов" живее в чужбина
и с горчивина споделя, че "неговият глас, уви, не е по джоба на родината".
Според анкетите 47% от българите смятат, че преходният период е далеч по-голяма катастрофа за страната от османското владичество, Втората световна война или комунистическата власт.
Сред българите витае чувството за историческо фиаско, тревожи се руският писател.
На този фон руско-българските връзки закономерно отслабнали. Българският културен елит първи се съвзе от шока, отбелязва авторът, като изрежда наши литератори и меценати, поклонници на руската култура.
Български класици и творци от ново време са впечатлили "мощно" руската публика, "дори са повлияли до известна степен нашето развитие", констатира той.
Същевременно произведения на съвременни руски писатели публикува например "най-влиятелното литературно списание в страната" - "Факел", посочва Корольов.
Според него все пак "ярките примери" за културния обмен между България и Русия обаче са "обидно малко".
Нека да вярваме, че връзките между двете братски страни занапред ще укрепват, призовава той.
Признаците на оживление в наши дни се множат, оптимистично заключава Анатолий Корольов.
Известен в родината си като "баща на руския постмодернизъм", той е автор на над 10 книги, многобройни есета и радиопиеси.
Световна слава му донася романът "Главата на Гогол", за който получава италианската награда "Пене" веднага след Умберто Еко.
Писателят представи творчеството си у нас през 2006 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!