С АЩ определиха като "достойно за съжаление" изказването на руския вицепремиер Сергей Иванов, че Русия може да разположи ракети по-близо до Западна Европа, ако не бъдат приети предложенията й във връзка с плановете на Вашингтон за изграждане на противоракетен щит в Полша и Чехия, предадоха Ройтерс и Асошиейтед прес.
Сергей Иванов, който е бивш министър на отбраната, е спряган за евентуален приемник на Владимир Путин на президентския пост, отбелязва АП.
В сряда той заяви, че ако Вашингтон приеме предложенията на Москва, няма да се налага Русия да разполага нови ракети в европейската част на страната, включително в района на Калининград.
Говорителят на Държавния департамент Шон Маккормак посочи пред журналисти, че "казаното от Иванов е достойно за съжаление, но няма да засенчи факта, че сега има конструктивен диалог с руската страна по проблема".
Той изтъкна, че думите на руския вицепремиер "не са конструктивни", но отбеляза, че Вашингтон и Москва планират да продължат разговорите по въпроса, включително на срещата на техните министри на външните работи и на отбраната през септември или октомври.
Според американски представители тези разговори ще се състоят по-скоро през септември.
САЩ твърдят, че елементите от системата им за противоракетна отбрана, които възнамеряват да разположат в Чехия и Полша, ще бъдат предназначени за отблъскване на евентуални ракетни нападения от Иран.
Русия обаче смята, че противоракетният щит ще е насочен срещу стратегическите й интереси.
В понеделник руският президент Владимир Путин представи проект за изграждане на разширена система за противоракетна отбрана в Европа с участието на НАТО.
Според Путин това би направило излишни американските планове за разполагане на 10 ракети прехващачи в Полша и радарна станция в Чехия.
Бъдещата база в Полша, където САЩ възнамеряват да разположат 10 ракети прихващачи от планирания противоракетен щит в Източна Европа, ще бъде построена от компанията "Боинг", ако Вашингтон и Варшава сключат споразумението, съобщи полският заместник-министър на външните работи Тадеуш Вашчиковски, цитиран от Франс прес.
Вашчиковски предположи, че "Боинг" ще получи за строителството между 400 и 600 млн. долара. Поддържането на базата ще струва на американците 30 млн. долара на година, а разходите на Полша за подготовката на терена ще бъдат минимални, увери заместник-външният министър пред парламентарна комисия.
Според Вашчиковски, който води преговорите от полска страна, споразумението може да бъде сключено през септември или октомври.
Русия отново предупреди, че американския противоракетен щит в Европа ще представлява сериозна заплаха за отбраната й, а приемането на Украйна и Грузия в НАТО ще влоши отношенията на Москва с Алианса.
Ако разгледаме възможността за промяна в параметрите на системата, можем да я направим нападателна, което представлява сериозна заплаха за държавите от договора за колективна сигурност, коментира зам.- външният министър Андрей Денисов.
Влизането на Грузия и Украйна в НАТО не може да няма ефект върху отношенията ни с тези страни, както и с НАТО, допълни още той и посочи, че Москва не вижда разумни аргументи за разширяване на Алианса на изток.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!