Р усия сезира Съвета за сигурност на ООН заради конфликта си с Грузия, която арестува руски офицери за военен шпионаж. Срещу четирима от задържаните в Тбилиси и Батуми са предявени обвинения, а един е бил освободен.
Руският посланик в световната организация Виталий Чуркин съобщи в Ню Йорк, че е обърнал внимание на колегите си върху сериозните провокации, извършени в последно време от грузинските власти, които по думите му достигнали своята кулминация с арестите.
Чуркин обвини грузинските власти, че искат да увеличат напрежението около грузинската сепаратистка провинция Абхазия, изпращайки войски в Кодорската долина в нарушение на резолюцията на Съвета за сигурност и двустранните споразумения.
Той добави, че е поискал от партньорите си в съвета да призоват Грузия към въздържаност и им е предложил текст на декларация, която може да бъде одобрена още днес, след като бъде направена оценка на ситуацията.
Някои страни, които неотдавна станаха членки на НАТО, доставят на Грузия оръжие, което им е било предоставяно от СССР със забрана за реекспорт, заяви руският министър на отбраната Сергей Иванов.
По този начин се извършва пряко нарушение на действащото споразумение в областта на контрола над обикновените въоръжения. Това е пиратство, отбеляза Иванов.
По молба на Русия Съвета за сигурност на ООН ще се събере по-късно днес за спешни консултации по грузинско-абхазкия конфликт. Консултациите ще се състоят веднага след планираното за 16,30 ч. местно време поредно гласуване по кандидатурите за следващ генерален секретар на световната организация.
Междувременно правителството на Грузия разпространи серия от секретни записи, които показват подмолната дейност на задържаните руски военни.
Вътрешният министър Вано Мирабишвили предостави на медиите аудио- и видеозаписи и съобщи в сайта на министерството за други материали, доказващи съществуването на шпионската мрежа.
Те показват редица тайни срещи на руските военни с техните грузински агенти, някои от които също бяха задържани. Вижда се как офицерите предават големи суми пари.
В записани телефонни разговори пък те искат от помагачите си да събират класифицирана информация за грузински военни съоръжения, като базите в Тамариси и Вазиани, и за Първа пехотна бригада.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!