К ъм 2050 г. Китай ще бъде страната с най-силна икономика в света, а Индия - страната с най-голямо население, твърди японският в. "Йомиури". Изданието обобщава прогнози на редица национални, чуждестранни и международни изследователски институти.
Според прогнозите Русия има шансове да изпревари икономиките на водещи европейски държави, но към 2050 г.
населението й ще бъде по-малко от това на Бангладеш и Конго.
В обзора на в. "Йомиури" са включени оценки на американската финансова корпорация "Голдман Сакс" (Gs.com), според която брутният вътрешен продукт (БВП) на Китай към 2050 г. ще бъде 50 трилиона, докато този на САЩ - под 40 трилиона долара.
Очаква се по това време Русия да е изпреварила Германия, Великобритания и Франция и да заема седмо място в класацията на най-силните икономики на света след Китай, САЩ, Индия, Япония, Бразилия и Мексико.
Според японския Национален институт за комплексни изследвания към 2050 г. САЩ по размер на БВП ще заемат трето място след Китай и Индия.
В средата на XXI век населението на планетата ще надхвърля 9 млрд. души.
Официални американски прогнози сочат, че страните с най голям брой жители ще бъдат Индия (1,61 млрд.), Китай (1,42 млрд.), САЩ (420 млн. души). Останалите страни в десетката са от Азия, Африка и Латинска Америка.
Русия и Япония, които през 2000 г. заемат съответно 6-то и 9-то място в класацията по брой на населението, през 2050 г. не са сред десетте държави с най-голямо население.
Япония, където в момента живеят 127 млн. души, към 2050 г. вероятно ще има под 100 млн. жители.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!