Е дин от най-простите жестове в ежедневието, които всеки човек може да направи за опазване на околната среда, е използването на енергоспестяващи крушки.
Има обаче един проблем и той е свързан с Китай, който има доста добри позиции в производство на тези крушки, но в същото време ЕК иска да насърчи използването крушки, произведени в Европа.
Не всички европейци могат да се похвалят като германската канцлерка Ангела Меркел, че са обзавели домовете си изцяло с енергоспестяващи крушки.
80% от жителите в ЕС използват все още класическите крушки
Европейският пазар на този тип осветление се очаква да достигне 400 млн бройки през тази година, но европейските предприятия могат да задоволят едва 1/4 от това търсене, докато китайските им конкуренти произвеждат по 800 млн крушки годишно.
Затова и еврокомисарят по въпросите на вътрешния пазар Чарли Маккрийви иска да насърчи вноса в ЕС на икономични лампи от Китай, като свали митата наложени през 2001.
Питър Пауър, говорител на еврокомисаря по въпросите на вътрешния пазар, заявява: "Предложихме да премахнем тези такси, защото днес няма никакво основание за тях, а те възлизат на около 60%. Разбира се, това ще има положителен ефект върху потребителите и околната среда. Искаме да насърчим използването на енергоспестяващите крушки."
Предложението на Чарли Маккрийви предизвика обаче истинска полемика сред европейските институции и еврокомисарят по въпросите на промишлеността Гюнтер Ферхойген реагира остро, като заяви, че свалянето на вносните мита за китайските стоки ще доведе до съкращения в един от двата гиганта в производството на електрически крушки, германския "Озрам".
Една енергоспестяваща крушка в момента струва между 7 и 10 евро. Свалянето на антидъмпинговите такси ще позволи цената да слезе под 5 евро - нещо, което се подкрепя от другия гигант в осветителните тела - "Филипс".
От компанията заявяват, че независимо къде са произведени енергоспестяващите крушки, те трябва да щадят както околната среда, така и личните разходи на всеки един от нас.
В сравнение с класическите крушки
икономията на енергия възлиза на 80%,
което се равнява на 12 евро годишно. Трябва да се има предвид, че животът на тези крушки е между 6 и 8 години.
Все пак има страна, която реши да не чака решението на ЕК. От януари 2008 класическите крушки ще започнат да изчезват от магазините във Великобритания, за да бъдат напълно заменени от енергоспестяващи крушки до 2012.
Става дума за стартирала наскоро инициатива на британския министър на околната среда Хилари Бен. Лондон обаче не може да си позволи чисто и просто да забрани традиционните крушки, тъй като ще си навлече гнева на Брюксел заради нарушаване на принципите за свободна конкуренция.
Така през януари ще изчезнат първо крушките от 150W; една година по-късно тези от 100W, през 2010 крушките от 40W, а през 2011 - всички крушки с голям разход на енергия.
В последно време мнозина българи се ориентират към енергоспестяващите електроуреди и крушки.
Българите вече си правят сметка колко електричество изразходват. При закупуването на такива крушки за домакинството
доминира мотивът за по-дългия живот на крушките
Така по-висока цена - средно около 12 лв. за крушка, се изплаща. Илия например е имал в дома си обикновени крушки от по 200W и сметката му за ток само от крушките е била 35 лв.
Откакто ги е сменил, сметката значително е намаляла. Намалели са и главоболията му да сменя непрекъснато някоя изгоряла крушка.
Все още по-малко са хората, които правят малките си стъпки по посока на екологичен начин на живот, като използват енергоспестяващите крушки. Те знаят, че крушките са добри не само за портфейла, но и за околната среда. Енергоспестяващите отделят по-малко въглероден двуокис и правят по-малко боклук.
Недостатък на енергоспестяващите крушки е, че бавно добиват максимална яркост. Kак светят зависи от качеството и от марката. На български пазар се предлагат основно крушки на известни производители - "Озрам"и "Филипс". Техните крушки са с високи показатели и са дълготрайни.
Енергоспестяващите крушки все още не са се наложили като стандарт. В офисите и на много обществени места се
предпочитат флуоресцентните лампи,
защото са с по-малка консумация на ток от обикновените, евтини са и са лесни за инсталиране. Те обаче са изключително токсични с компонентите си от фосфор, живак и олово.
Има и добри примери. На места в градовете и селата новите видове лампи подмениха лампите с нажежаема жичка в уличното осветление.
В допълнение се прилага и автоматизиране на процеса - задава се режим кога да се включва и изключва осветлението и се нагласява в определени часове от нощта да свети с намален капацитет.
Село Богутево, недалеч от Чепеларе, е светнало в истинския смисъл на думата. В резултат на обществения ентусиазъм кметът на селото отпуснал 10 хил. лева за енергоспестяващи крушки.
Преди в селото е имало 35 лампи, а сега са 84. Общината плаща 130 лв. за ток на месец. Хората от Богутево са изпреварили европейската директива, която трябва да бъде приета скоро.
През 2008 г. директивата ще задължи страните членки да поставят нови енергоспестяващи крушки за улично осветление, а през 2009 г. домовете и административните сгради трябва да се преоборудват с крушки, които пестят енергия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!