Ако някога сте се затруднявали да запомните четирицифреното число за височината на Еверест, вече няма да имате подобен проблем... Засега.
Екип от 50 китайски учени, картографи и планински изследователи, които извършиха съответните измервания на най-високия връх на планетата, обявиха, че актуалният му размер е 8844,43 м над морското равнище - доста по-лесно за запаметяване число.
В сравнение с китайските данни от 1975 г. регистрираният спад е с 3,65 м. Според предишно измерване от 2003 г. пък най-високата точка на Хималаите се издигаше на 8848,45 м, а през 1966 г. е била 8849,75 м.
Екипът, осъществил измерването, използвал сателитна, лазерна и радарна техника, за да установи точната височина на скалата под снежната покривка на върха. Според учените именно затова би било неточно да се каже, че Еверест е станал по-къс.
Причината за това разминаване китайците отдават на непрецизните измервания преди години, но и глобалното затопляне, което стопявало снежната шапка на върха.
Дискусиите за точното число се водят още от XIX век. Ако новата височина бъде призната в международен мащаб, всички карти и атласи на света ще трябва да се отпечатат отново, за да се актуализират.
Глобалното затопляне води до постоянен спад и в нивото на Жълтата река, чиито води се използват от 120 млн. души, сочи проучване, поръчано от "Грийнпийс".
В него се заключава, че разтопяването на ледниците иснежната покривка в полярните области, което води до пресушаване на източниците на езерата и реките.
На Тибетското плато, известно като "Покривът на света", където са изворите на двете най-дълги китайски реки, температурите през последните 30 години са се покачили поне с 1 градус, се казва още в доклада.
За същия период глетчерите в района са намалели със 17%, а скоростта на топенето им е 10 пъти по-голяма, отколкото през предишните 300 години.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!