Чашата английски чай и книжката за малки и големи "Алиса в страната на чудесата" са сред 12-те "икони на английската култура".
Списъкът е съставен от Министерството на културата, спорта и медиите на Великобритания, а информацията за тях е публикувана на специалния сайт Icons.org.uk, създаването на който е струвало 1 млн. лири на данъкоплатците.
В скоро време посетителите на сайта ще могат да гласуват за "най-английските" предмети и явления от културата, обществения живот, езика, националната кухня и традициите на страната.
Засега британското правителство е подбрало 12-те топсимвола на нацията. Сред тях са прочутият мегалитен комплекс Стоунхендж край град Солсбъри, който се посещава всеки ден от хиляди туристи и поклонници на древните религиозни култове.
В окончателния си вид списъкът ще съдържа 120 точки, като се планира той да бъде разширен с паметници на културата от Шотландия, Уелс и Северна Ирландия.
В класацията влизат две книги: Библията на крал Джеймс (King James Bible), първият пълен превод на свещеното писание на английски език от 1604-11 г., и приказката "Алиса в страната на чудесата", написана през ХІХ век от оксфордския математик Луис Карол (LewisCarroll.org).
С особено висока популярност в Англия се ползват три транспортни средства. Едното е бойният самолет "Спитфайър", прославил се през Втората световна война.
Другото - легендарният двуетажен автобус "Рутмастер" с открита задна площадка, пътувал по улиците на Лондон от края на 50-те години до края на 2005 г.
Третото прочуто превозно средство е корабът "SS Empire Windrush", с който в средата на ХХ век във Великобритания са пристигнали мнозинството имигранти от карибските колонии, чиито потомни са станали известни като "поколението Уиндръш".
Портретът на крал Хенри VІІІ, нарисуван през XVI век от художника Ханс Холбайн-младши, e в легендарния списък заради майсторското пресъздаване на чертите от личността на монарха.
Сред 12-те икони на английската култура е включена и чашата истински английски чай, превърнал се в неотменима част от ежедневието на Острова, и обвързан с търговията, пътешествията, колониалното минало и развитието на светските навици в страната.
Този своеобразен Топ 12 допълват:
* Химнът "Йерусалим" (Jerusalem), изпълняван по време на "Последната нощ на Променадите" (The Last Night of the Proms) - един от най-известните концерти на класическа музика в света, с който завършва летният музикален фестивал.
Песента от 1918 г. е по стихове на Уйлям Блейк отпреди два века. Тя е химн на англичаните, емигрирали от страната, на управляващата Лейбъристка партия, както и на националния отбор по крикет.
* Скулптурата "Ангелът на Севера" (The Angel of the North) от Антъни Гормли - може би най-известната модернистична творба на открито. От излагането й през 1998 г. край магистрала А1 в района на Гейтсхед покрай нея всекидневно минават около 90 000 души.
Фигурата е висока 20 метра, изработена е от 200 т стомана, а крилете й се простират на 54 м ширина
* Купата на английския футболен съюз (TheFA.com) - най-прочутия клубен турнир в света.
* Куклените спектакли на открито с мистър Пънч и жена му Джуди (PunchAndJudy.com), които обикновено се играели от един актьор, нахлузил на двете си ръце кукли ръкавици.
Двата персонажа водят началото си още от XVII век, като се смята, че за заимствали от италианската комедия дел арте, а днес се представят основно в курортните селища.
Сред номинациите британците отдават почит и на неизменната телефонна кабина, черното такси, бомбето, картата на метрото, Робин Худ, пъбовете, и т.н.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!