А з съм рационален човек, не съм настроена мистично, въпреки че по-късно написах първия си роман на донякъде свръхестествена тема. Не бях очаквала да почувствам, че вече съм виждала тази земя, че по някакъв начин мястото ми е тук, не подозирах, че в гърлото ми ще заседне буца, а очите ми ще се напълнят със сълзите на преоткриването.

Заварихме София разбунена, развълнувана, обнадеждена, уплашена. Берлинската стена беше паднала точно преди седмица и дългогодишният режим на управление в България беше в процес на промяна.

С приятелите ми учехме в Института по музикология с прекрасни преподаватели, слушахме уникални записи от десетилетията работа на българските учени в Родопите - нашата крайна цел, ходехме на курсове по български език, дивяхме се на архитектурата на прекрасните черкви и на двореца, обхождахме музеите, за да опознаем българската история и народни обичаи.

Същевременно наблюдавахме - по улиците, в кафенетата, из черквите и по университетските коридори - вулкана на промяната, онзи исторически миг, който промени и моя живот.

На първия свободен демократичен митинг от 40 години

ние се покатерихме на една стена над огромната тълпа пред "Александър Невски", слушахме въздействащи (и понякога противоречиви) слова, а аз тихомълком снимах с фотоапарата си заслушаните българи - старите и младите, студентите в дънки и с учебници под ръка, бащите с деца на раменете си, образованите и неуките, възторжените и понякога гневни лица на един народ.

По-късно този месец сред студентите, с които се запознахме, срещнах един млад компютърен програмист, един от участниците в митинга и двамата малко си поговорихме за студентските организации в България и в САЩ.

Топлата му интелигентна усмивка сякаш събираше всички качества на страната, която вече обиквах. Надявах се отново да го видя.

Към края на декември с приятелите ми потеглихме за Родопите и се установихме в Смолян, откъдето с автобус обикаляхме околните села през целия януари и отново в края на февруари.

Онази зима беше невиждан студ и сняг; често се налагаше да заставаме на спирката в Устово или Райково още призори и трябваше да подскачаме на място, за да се стоплим, или да танцуваме току-що наученото хоро за учудване и забавление на селяните, които се прибираха у дома от града. Пъхахме в джобовете си твърдо сварени яйца и парчета салам, за да имаме нещо за закуска.

Навсякъде намирахме приятели -

и в Смолян, и в онези уединени планински села, където ходехме с диктофоните си. Случваше се, докато обядваме в някоя къща, гостоприемните домакини да ни помолят сега пък ние да им попеем; спомням си едно чудесно семейство - както бяхме седнали да се стоплим до печката им на красивото халище, решихме да си сменим ролите - те имаха касетофон и ни записаха как пеем.

Често се чувствах като паднала от друга планета; мнозина от българите, с които разговаряхме, никога не бяха виждали чужденци, но

навсякъде ни посрещаха с топлота,

с доскоро невъзможна откритост към външния свят. За мен това беше незабравимо училище.

В началото на пролетта се върнахме в София, като минахме и през впечатляващия Рилски манастир. Там наистина отново срещнах моя компютърен програмист и постепенно осъзнах, че се влюбвам не само в тази страна, но и в един конкретен човек.

Не съм смятала да започвам връзка с източноевропеец - всъщност тази мисъл доста ме разтревожи, - а Георги Костов по-късно ми призна, че и той нямал никакво намерение да се обвързва със западнячка, която може би никога повече няма да види. Но ако сте виждали как в София разцъфва пролетта, значи знаете колко е прекрасно, а нашият случай беше направо безнадежден.

Когато се върнах в Щатите, официално поканих моя българин да дойде да се запознае със семейството ми. Беше негов ред да попадне на друга планета.

На следващата есен двамата се оженихме в Калифорния и същата година предприехме първото от безбройните си завръщания в България.

Преди две седмици отпразнувахме 15-годишнината от сватбата - 15 години на английски и български, 15 години тежък труд и някое и друго пътуване, посещения на американски градове и български манастири, пица и таратор на една маса. Превърнах се в българска снаха, сестра, внучка и леля, "малката ни българка" на едни събирания и "малката ни американка" на други.

България стана моят втори дом

и аз следях премеждията и между тежките промени и нестихващата надежда. Историята й за мен се превърна в реалност и остави дълбок отпечатък върху кариерата ми на писател, така че когато през 1995 г. започнах първия си роман - "Историкът", вече знаех, че по-голямата част от действието ще се развива в България.

В книгата, която замислях, щеше да се разказва за едно американско семейство и за легендата за Дракула, но въпреки това романът бавно, но сигурно ме водеше към моята втора родина. В началото на третата част на "Историкът" главният ми герой, американецът Пол, казва:

"Първото ми впечатление от България - а и споменът, който до ден днешен пазя за нея - бяха планините, гледани от въздуха..."

Мигът, в който творбата ми ме отведе в България, за мен беше точно толкова разтърсващ, колкото и мигът, когато наистина за пръв път видях българските планини - не от въздуха, а от прозореца на влака - по време на най-щастливото пътуване в моя живот", заключава писателката.

Костова е започнала работа върху новата си книга

веднага след излизането на "Историкът". Новата й творба ще бъде също историческа, но от друг ъгъл, много по-различен, разказва тя пред американски медии.

В интервю пред Salon.com я питат има ли любима книжарница в Източна Европа и тя отговаря: "Всъщност не и една от причините е, че се променят постоянно. Когато отидох за първи път в България през 1989 г., беше краят на комунистическата епоха, буквално последните дни. Книжарниците бяха държавни и навсякъде имаше едни и същи книги.

Истински интересното място, откъдето можеше да купуваш книги, бяха антикварните магазини, където често се срещаше смесица от стара мебел, бижута от Отоманската империя и от време на време - някоя стара, наистина стара книга. Бяха чудесни магазинчета, макар че някои не издържаха на тежките времена, които последваха промяната към капитализъм.

Иска ми се да имах по-добър отговор. Сигурно има страхотни книжарници на места като Прага, но в България нищо не е стабилно. Не е като в Париж, където съществува традицията на старите книжарници или киоски.

На въпроса с каква дума асоциира България, отвръща: "Планини", а когато я питат как би се наричала биографията й, казва: "Домакинята и вампирът".

А какво не й харесва?

Най-вече войната. Защото: "Колкото повече уча история, толкова по-силно чувствам, че имаме нужда да преосмислим своята катастрофална външна политика."

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Доналд Тръмп

Доналд Тръмп се подложи на първия си медицински преглед

Свят Преди 1 час

Тръмп неведнъж е обвиняван в липса на откритост по отношение на здравето си въпреки огромния интерес към благосъстоянието на американския главнокомандващ

Лазаровден е! Какво повелява традицията...

Лазаровден е! Какво повелява традицията...

Любопитно Преди 2 часа

Днес имен ден празнуват Лазар, Лазо, Лачо, Лъчезар

Обвиниха компания, че AI услугите ѝ всъщност са хора

Обвиниха компания, че AI услугите ѝ всъщност са хора

Технологии Преди 3 часа

Тя е използвала служители, които да вършат работата на алгоритмите

Романтични любовни писма просълзиха дамите в ”Един за друг”

Романтични любовни писма просълзиха дамите в ”Един за друг”

Любопитно Преди 8 часа

Симпатичните Мария и Коци станаха “Супер двойка” за втори път

Бомба избухна на централен булевард в Атина

Бомба избухна на централен булевард в Атина

Свят Преди 8 часа

Вестник и новинарски сайт са получили анонимно обаждане преди взрива в петък вечерта

Почина Тед Кочев, режисьорът на "Рамбо: Първа кръв"

Почина Тед Кочев, режисьорът на "Рамбо: Първа кръв"

Свят Преди 9 часа

Той е роден в Торонто, син на двама бедни български имигранти

Ердоган

Ердоган поиска членство в ЕС

Свят Преди 10 часа

Ердоган обвини Израел в "геноцид" и призова за световен мир

Биляна Дудова спечели бронз на Европейското първенство по борба

Биляна Дудова спечели бронз на Европейското първенство по борба

Свят Преди 11 часа

"Целта беше титла", заяви Биляна Дудова след спечелването на бронзово отличие

Белият дом: Президентът Тръмп е оптимист за сделка с Китай

Белият дом: Президентът Тръмп е оптимист за сделка с Китай

Свят Преди 11 часа

Левит: Ако Китай продължи да отвръща, това не е добре за Китай

Вицепремиерът се извини на пътниците от влака София-Варна

Вицепремиерът се извини на пътниците от влака София-Варна

България Преди 12 часа

Това стана след сигнал в „Моята новина“ за злоупотреба в БДЖ

Човек загина в пожар във Варна

Човек загина в пожар във Варна

България Преди 12 часа

Огънят е локализиран

Кюстендил обяви бедствено положение

Кюстендил обяви бедствено положение

България Преди 13 часа

Причината са пораженията, нанесени на овощните насаждения

Самолет се разби край магистрала във Флорида

Самолет се разби край магистрала във Флорида

Свят Преди 13 часа

Все още не е ясно колко души са били на борда

Протест в „Княжево“: Граждани искат контрол на скоростта

Протест в „Княжево“: Граждани искат контрол на скоростта

България Преди 13 часа

Протестиращите искат също да се поставят легнали полицаи

Естония задържа танкер с руски петрол

Естония задържа танкер с руски петрол

Свят Преди 13 часа

Плавателният съд е бил подложен на санкции