Х ората без покрив над главите си и без постоянно жилище се превърнаха през последните години в проблем за обществото, съпоставим с безработицата.
Десетки са засегнатите градове, които се опитват да се справят със ситуацията, за да избегнат най-лошото.
Миналата зима в Прага беше особено тежка. Бяха монтирани палатки за бездомниците. Тази година кметството търси терени за настаняването на най-бедните.
Най-новата идея е плаващ хотел
с 250 места, предназначен да подслони част от хилядите бездомници в чешката столица. Необичайният хотел се помещава в стар товарен кораб с водоизместимост 900 тона.
Франтишек е на около 50, родом от Прага. От шест години живее на улицата. Два пъти в седмицата нощува на Валтава.
Павел Бем е кмет на чешката столица. Той посочва, че идеята за кораба е дошла случайно.
"Дълго време търсихме начин да съдействаме за подобряване на социалната система. Корабът беше бързо и елегантно решение. Той бе обновен за три месеца и се превърна в уникален европейски модел в помощ на бездомните. Това ни струваше около 23 млн. крони, отпуснати в по-голямата си част от министерството на труда и социалната политика", разказва пражкият кмет.
Хотелът за бездомни предлага освен легло, чаша топъл чай, храна, ползване на душ и здравни услуги срещу сумата от 60 евроцента. Единственото условие за хората без покрив е да не пушат и пият на борда.
Приютът на вода е отворен от 19,30 ч. до 6,30 сутринта. Донякъде той представлява компромисно решение, тъй като отделните квартали на Прага принципно са враждебно настроени спрямо бездомните. А и е по-евтиното решение за подслоняването им.
Въпросът е какво ще правят след края на април, защото тогава плаващият хотел затваря врати.
Трудно е да се видят бездомници по улиците на Амстердам. А ако все пак се срещат, те са предимно наркомани. Основната част от хората без покрив са намерили подслон, благодарение на добре развитата
практика на самонастаняването
В Холандия от години е съвсем законно да се настаниш в жилище, което е било празно в продължение на година. Ако собствениците на жилището искат да изгонят самонастанилите се, трябва да докажат през съда, че наистина ще използват дома.
Смята се, че общо 55 хил. души живеят на принципа на самонастаняването в цялата страна. Системата си има антисистема, превърнала се в бизнес като всички останали.
Специализирани агенции предлагат апартаменти на ниски цени в самия център на Амстердам. От възможността се възползват не само бездомни хора, но и много студенти. Единственият недостатък на тази система е, че се налага местене на всеки шест месеца.
Малцина софиянци знаят, че под улиците на техния град живеят хора, които нямат дом и няма къде да отидат. Под столицата се пресичат десетки километри тунели. При паметника на Съветската армия и в Докторската градина са двата изхода за
тунела, наречен Бронкс
Името не е случайно. Обитатели му приличат на жителите на едноименния американски квартал. Преобладаващата част от тях са клошари, несретници, които по една или друга причина са останали без дом. Срещат се наркомани.
През зимата там е студено и бездомниците се местят в изоставени къщи или в тунелите на "Топлофикация".
Тунелите за парното са тяхното скривалище в големите студове. Едно от най-големите пространства под земята се намира под едно от най-оживените места в центъра на София.
Откритието за подземния град направи журналистът от вестник "Стандарт" Владимир Йончев, който заедно със свои колеги посети подземните "жилищни пространства". За разследването, което направи, той получи наградата за журналистика "Черноризец Храбър".
Потрисащ е фактът, че сред бездомниците има много майки с деца, бременни жени. След откритието кметът Бойко Борисов се срещна с подземните обитатели и обеща да им даде общинска сграда, в която да се настанят. Едно от условията е клошарите и скитниците да работят.
Вече има определени три сгради, между които може да се избере постоянно действащ приют за хората, останали на улицата. Кметът осигури храна за 1600 от тях с помощта на банка "Париба" .
В 11 пункта в града всеки работен ден до 31 март те могат да получат по един топъл обяд. Голям проблем за тези хора остава поддържането на личната хигиена. Една от причините никой да не ги наема на работа е, че са мръсни. Единствената им възможност засега да се изкъпят е дневен център "16+".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!