Е дно дърво е описано в известния дневник на Ане Франк, младото еврейско момиче, укривало се от нацистите в Холандия.
В този дневник Ане разказва за скъпото на сърцето й дърво - един благороден кестен. Той обаче ще изчезне съвсем скоро, за да се възроди отново.
Това е най-известното дърво в Амстердам, наричано от всички "кестенът на Ане Франк". В момента то е болно и трябва да бъде отсечено, защото представлява заплаха.
След новината, че в кметството е подадена молба за отсичането на му, жителите на Амстердам са изключително развълнувани. Хиляди имейли с предложения как да бъде спасено дървото са пратени до кметството и музея на Ане Франк.
Проблемът надхвърля границите на Холандия и стига дори до Канада и Япония.
Дървото е на 170 години. То е много известно и благодарение на фондация "Ане Франк", приканваща в сайта си хората да споделят поезията, която младото еврейско момиче е видяло в дървото.
Все пак е намерен начин кестенът да бъде спасен. Той ще бъде клониран и засаден на същото място. От дървесината на стария кестен ще бъде създадено произведение на изкуството.
Не всички дървета в големите европейски градове се радват на такова изключително внимание.
В Прага и Будапеща са създадени асоциации в защита на "градските" дърветата. Наскоро подобна инициатива е лансирана и във Франция.
Германия обаче прави изключение
Законът, който защитава дърветата в градовете, е толкова строг, че понякога собствениците, застрашени от опасни дървета, срещат неимоверни трудности при получаването на разрешително за отсичането им.
Георг Шнайдер живее в южната част на Кьолн. Отскоро най-забележителното дърво в градината му вече го няма. Георг разказва:
"Пред къщата си имахме красиво дърво - плачеща върба, което въпреки красотата си, имаше някои недостатъци. От него падаха клони, представляващи опасност за преминаващите по тротоара. Корените пък бяха засегнали канализацията. За нас тези неудобства и проблеми бяха повод за размисъл да отсечем ли дървото."
Само че да се премахне дървото, просто така, се оказва трудна задача. Консултирана е службата по околна среда в Кьолн. Отделните общини имат свободата да вземат индивидуални решения според спецификата на случаите. Критериите също са различни.
В някои германски градове може лесно да бъде отсечено плодно дърво, докато в други се изисква специална молба и разрешение. В повечето случаи молбите са отхвърляни.
И Георг не успява да получи от първия път разрешение за отсичането на плачещата върба в двора му. Нужни са били цели три години. Отговорните лица очевидно ще трябва да изминат дълъг път, докато разберат, че собствениците на градини и дворове не биха искали да се разделят със своите дървета, освен ако обстоятелствата не ги принуждават.
Свидетели сме на унищожаване на зеленината в София
Много дървета са изместени от построените на тяхно място сгради. Голяма вреда нанасят и вандалите, които безчинстват предимно нощем. Така от пролетното засаждане на 900 дървета са унищожени 200, оплакват се от общината.
Но има и софиянци, които разбират, че без дърветата градът им скоро ще се превърне в градска пустиня. Затова много от тях се включиха в инициативата на сайта за зелен начин на живот "Горичка" (Gorichka.bg).
Създател на сайта е известната ни тенисистка Маги Малеева. На 25 ноември в Южния парк зад музея "Земята и хората" бяха засадени над 100 дръвчета и както организаторите със задоволство отбелязват, без европейски проекти, без спонсори и пи ар акции.
Младата горичка от ясен, явор, смърч и дъб покри едно сиво петно. Залесителната дейност върви успоредно с друга инициатива за опазване на вековните дървета във вековния град София.
Идеята е на фондация "Пясъчен часовник", от която са се заели с преброяването, заснемането на GPS координати на дърветата, определяне на здравословния им статус, както и естетическа оценка.
Сами по себе си вековните дървета са природни забележителности с внушителната си осанка, с достолепието, което излъчват. Законът за биологичното разнообразие също ги класифицира като забележителности.
Столетниците дървета, оцелели на територията на София, са 95
Повечето от тях са от вида летен дъб. Най-старото дърво е дядо Славейковия дъб, което се намира на поляната Славейкови дъбове в кв. Лозенец, в компанията на още 27 вековни дървета.
С най-дебелия ствол е вековният дъб край езерото Ариана - 477 см.
Отчитайки тези любопитни подробности от фондацията планират да поставят информационни табели с всички данни по отделни маршрути в града, където има вековни дървета.
Лятната селекция на "Европейски акценти" е подбор от най-интересните заглавия в рубриката на РФИ-България през годината. С нови теми тя се завръща през септември.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!