Случаят с арестуваните и осъдени български медицински сестри в Либия е много важен не само за България, той е важен и за цяла Европа. Мнозина в Европа са разтревожени от отношението към тези хора, заяви за БТА Тери Дейвис.
Генералният секретар на Съвета на Европа се ангажира да направи всичко възможно за положително решаване на случая с арестуваните българки в Либия.
"Няколко пъти съм обсъждал този проблем с българските власти. Те знаят, че имам готовност да направя каквото трябва, за да помогна на вашите съгражданки. И ако от българска страна бъде отправено искане към мен да действам за намиране на изход, уверявам ви, че ще го приема. Засега се въздържам от повече коментар, тъй като не зная дали ще има такава молба", каза Дейвис.
Той изрази надежда, че Либия ще намери начин да освободи българките възможно най-скоро.
"Осъждам продължилия толкова дълго време техен арест. Не вярвам, че те и арестуваният палестински лекар са виновни в престъплението, което им се приписва", подчерта Дейвис.
"Говорих тази сутрин с г-н Тони Лойд, той подготви доклада по случая, който ПАСЕ ще обсъжда в четвъртък. Разказа ми подробно за срещите си в Либия. Остава да узнаем становището на либийския Върховен съд по внесеното обжалване на смъртната присъда срещу тях. Имам готовност да изляза със специална декларация, ако се наложи", каза Тери Дейвис.
Той добави, че приветства усилията на неговите предшественици да помогнат за положителен изход от случая.
"Тези усилия, за жалост, не се оказаха особено успешни. Но вече мина доста време, много неща се промениха и сега се намираме в друг етап от търсене на изход от ситуацията", отбеляза Тери Дейвис.
В заключение той подчерта, че либийските власти, които се стремят към по-добри отношения между Либия и Европа трябва да разберат, че е необходимо да обръщат внимание не само на общественото мнение в собствената си страна, а и на общественото мнение в Европа.
Доклад, озаглавен "Тежки нарушения на правата на човека в Либия - нечовешко третиране на български медицински персонал", трябва да бъде обсъден днес в рамките на есенната сесия на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) според дневния ред на сесията.
Докладът е изготвен от британския лейбърист и заместник-председател на ПАСЕ Тони Лойд и е внесен за обсъждане в ПАСЕ от нейната Комисия по юридическите въпроси и правата на човека. След обсъждането ще бъде гласувана резолюция на Парламентарната асамблея.
Междувременно в сряда в София беше учредено Сдружение за насърчаване на двустранните отношения с Либия, което си поставя за цел чрез различни инициативи да подпомогне пострадалите от СПИН-епидемията в Бенгази и да работи за развитието на отношенията с Либия в различни области.
Председател е пловдивският кмет д-р Иван Чомаков, в Управителният съвет са скулпторът Вежди Рашидов, арабистът Киряк Цонев, генералният
директор на БТА Максим Минчев, депутатът д-р Петър Берон, юристът и собственик на ФК Левски Тодор Батков.
Представителите на сдружението ще се срещнат с либийския посланик в София, за да го запознаят с целите и инициативите и ще очакват възможност да пътуват до Либия.
Целта е там те да се срещнат с асоциацията на семействата на пострадалите от епидемията деца и да занесат медикаменти и други
помощи.
Тодор Батков съобщи, че има възможност за две дати през ноември и една през декември отборът на Левски да пътува до Либия и да изиграе приятелска среща с отбора на Бенгази, като приходите бъдат за подпомагане на лечението на либийски деца.
Батков, който изрази личната си убеденост в невинността на осъдените пет български медицински сестри, разказа за желанието на предишните собственици на МТел да посредничат за решаването на проблема с българските медицински сестри, за което е имало срещи с представители на фамилията Кадафи и посещение в Триполи.
Батков поясни, че става въпрос за дарение от неправителствена организация на лекарства и медикаменти.
Генералният директор на БТА Максим Минчев информира за инициатива от Съюза на националните електронни медии да направят контакт с колеги от Либия с цел да се подпише договор за развитие на сътрудничеството в областта на медиите.
Сред другите инициативи на сдружението са предложение за побратимяване на Пловдив с Бенгази, посещение в България на членове на семействата на пострадалите, изграждане на африкански център за лечение на СПИН.
Представителите на сдружението са готови да пътуват за Либия, когато е възможно- дори датата 15 ноември, да им бъде предложена среща с асоциацията на роднините на заразените деца.
На 15 ноември е насрочено заседанието на ВКС на Либия по жалбите
срещу смъртните присъди на петте българки. От сдружението твърдят, че изходът от заседанието няма да повлияе на инициативата.
Сред учредителите на сдружението са Александър Димов, Андрей Кехайов, Атанаска Петкова, доц. Борис Велчев, Велислава Дърева, Вежди Рашидов, д-р Желязко Христов, д-р Константин Тренчев, Евгения Живкова, Красимир Мирев, Мая Ценова, Николай Цанков, Петър Константинов, д-р Христо Григоров.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!