В случай, че Европейският съюз признае независимост за Косово, то така следва да постъпи и със Северен Кипър. Това заяви днес руският първи вицепремиер Сергей Иванов на международната годишна конференция по политиката на сигурността в Мюнхен.
"Ако ЕС признае Косово, е длъжен да признае и Северен Кипър. Това ще създаде сериозен проблем", предупреди Иванов.
Той поясни, че Русия не е съгласна с провъзгласяване на независимост за Косово "не защото твърдоглаво подкрепя Сърбия. Сърбите са длъжни да се договорят с косовските албанци", добавии Иванов.
Той подчерта, че руската позиция за Косово изхожда от "желанието да се остане в полето на международното право и да не се създаде прецедент".
В случай на признаване на независимост на Косово "ще се създаде страхотен проблем, ще бъде прецедент и нарушение на международното право, ще се отвори кутията на Пандора", каза Иванов.
Премиерът на Косово Хашим Тачи заяви днес, че Косово е "родина на всичките си граждани", по време на посещение у сръбско семейство, живеещо в село Рубовч, на 35 км южно от Прищина.
"Създаваме нова реалност и перспектива, затваряме главата на миналото и отваряме главата на бъдещето, Косово е родина на всички свои граждани", каза Тачи.
Премиерът, който посещава семейство Славкович за втори път през последните пет дни, подари трактор с ремарке на семейството, което има девет деца.
"Ще работим за доброто на всичките си граждани независимо от етническата им принадлежност. Косово ще бъде място, предлагащо равни възможности за всички. Пред нас са дни на надежда, а не на паника и страх", каза Тачи.
С очакваното до дни обявяване на независимост Тачи зачести с изявленията, имащи за цел да успокоят сърбите в областта. Във вторник той вече посети село Рубовч, където 49 сръбски семейства живеят, заобиколени от 120 албански семейства. Около 200 хиряди сърби избягаха от Косово през 1999 г., от страх от албанско отмъщение, след като сръбските сили напуснаха областта и тя премина под управлението на ООН.
Очаква се ЕС през следващите дни да реши кога да поднови разполагането на мироопазващи сили в Чад, прекратено след нарасналото насилие там, каза в Мюнхен върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Хавиер Солана.
"Трябва да продължим разполагането", каза той пред журналисти на конференция за сигурността в Мюнхен.
Командващият мисията, ирландският генерал-лейтенант Пат Наш, каза Солана, може да реши още днес или утре да се поднови разполагането на първите части от европейските сили, макар че други висши представители на ЕС посочиха, че това може би ще се реши по-късно през седмицата.
На 1 февруари ЕС преустанови разполагането, след като бунтовническа коалиция предприе настъпление срещу столицата на Чад Нджамена. Бунтовниците бяха прогонени от града след двудневни ожесточени сражения, завършили със стотици убити и над 1000 ранени мирни граждани.
Целта на мисията на ЕС е да защити бежанците от суданския район Дарфур, избягали в Чад и съседната Централноафриканска република, и няма да се намесва в гражданските бунтове в Чад.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!