Много политици и държавници отдадоха почит на главата на Римокатолическата църква, информират агенциите.
"Всички италианци, и аз самият, оплакваме Светия отец - каза в изявлението си италианският президент Карло Адзелио Чампи. - Оплакваме един папа, когото чувствахме изключително близък. Обичахме го, уважавахме го заради силата на идеите му, за куража му, за енергичността му, за способността му да предава ценностите и вярата на нас, и най-вече на младите хора."
Италия е в траур, изпитвам, подобно на всички останали, дълбока болка, завърши траурната си реч италианският президент, цитиран от РФИ-България (RFI.bg).
Сред първите, които изразиха съболезнованията си, бяха президентът на Франция Жак Ширак, британската кралица Елизабет Втора и генералният секретар на ООН Кофи Анан.
"Историята ще съхрани отпечатък от римския първосвещеник, чиято харизма, убеденост и състрадателност по безпрецедентен начин пренесоха евангелското послание на международната сцена", заяви френският държавен глава, цитиран от Българската редакция на Би Би Си (BBC.bg).
Полският президент Александър Квашневски отбеляза, че без Светия отец нямаше да има свободна Полша. В родината на папата е обявен траур от събота вечерта до деня на погребението му.
Президентът Георги Първанов също изпрати съболезнователно писмо до Ватикана по повод кончината на Негово Светейшество, в което изразява своите и на българския народ най-дълбоки съболезнования, информира БНР.
"Напусна своя земен път забележителната личност на нашето съвремие - обичаният и високоуважаван глава на Римокатолическата църква, Светият отец, който ни остави завета за изграждане на един духовно извисен и по-справедлив свят.
Историята ще запише неговото име с ярки букви, ще свърже делата му с каузата на мира в света, с усилията за диалог и разбирателство между религии и народи, с утвърждаването на свободата и човешките права по всички кътчета на планетата, със стремежа за една обединена и солидарна Европа.
С голямата си лична харизма и неизтощима енергия в живота и в папското служене той не се боеше от трудните пътища и в изявите си решително и страстно влагаше саможертва и авторитет в името на възхода на човешката цивилизация.
Раздаваше любов. В очите на милиони хора той беше посланик на мира и надеждата.
По неповторим начин папа Йоан-Павел Втори отстояваше духовното единство на Стария континент като общност на история, култура и памет, показа пътя за съчетаване на двете големи европейски традиции на Изтока и Запада, като провъзгласи Светите братя Кирил и Методий за небесни съпокровители на Европа.
Ние, българите, ще помним срещите си с Папа Йоан Павел Втори, в които той изяви много топли чувства на дълбоко уважение и почит към нашия народ.
В словата си Светият отец ни завеща своята обич, доверие и подкрепа, даде висока оценка за нашите културни и духовни традиции, за уникалната роля на българската държава за запазването и разпространението на Кирило-Методиевата идея, за България като мост между Изтока и Запада, като земя за срещи и за толерантност, страна със значителен принос за изграждането на една наистина обединена и включваща всички народи и култури Европа.
Лично аз съм запомнил за цял живот вълнуващата ни среща на четири очи и истината, която Негово Светейшество изрече, че никога не е вярвал в голямата несправедливост към страната ни, наречена "българска следа" и участие в опита за покушение срещу неговия живот.
Днес е ден на тъга и на преклонение на българския народ пред личността и делата на Светия отец.
Дълбок поклон пред светлата памет на папа Йоан-Павел Втори!", пише Първанов.
Напусна ни най-виден деец на съвремието, с чието име е свързана цялата епоха, изтъква от своя страна руският президент Владимир Путин.
Русия е страната, която Йоан-Павел Втори не можа да посети поради непреодолимите разногласия с руската православна църква, припомня БНР.
Държавният глава на Руската федерация изрази увереност, че човечеството ще оцени по достойнство историческата роля, духовното и политическото наследство на покойни папа.
"Голям е приносът на папа Йоан-Павел Втори за обединението на Европа, както и за развитието на идеите за демокрация и свобода на континента. Европейците никога няма да забравят борбата му за мир и човешко достойнство", подчерта председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Дурау Барозу, като сподели солидарността си с мъката на полския народ.
Премиерът на Люксембург Жан-Клод Юнкер, чиято страна председателства в момента ЕС, също изрази тъгата си от смъртта на папата.
В продължение на 26 години Светият отец бе неуморим защитник на правата на човека, на религиозните свободи и социалната справедливост, се казва в писмото на Юнкер, изпратено от името на люксембургското правителство и от негово лично име до кардинал Едуардо Мартинес Сомало.
Американският президент Джордж Буш написа:
"Лора и аз се присъединяваме към всички онези хора по света, които скърбят за папата. Католическата църква загуби своя пастир, а светът - шампион в борбата за свободата на хората. Папа Йоан-Павел Втори напусна престола на Свети Петър по същия начин, по който се възкачи на него - като олицетворение на човешкото достойнство.
Ние сме благодарни на Бог, че ни изпрати такъв човек, син на Полша, който се превърна в епископ на Рим и герой на всички времена."
Политиците от Латинска Америка, която е почти изцяло католическа, подчертаха ролята на Йоан-Павел Втори за запазване единството на църквата, информира Българската редакция на Би Би Си.
Бразилският държавен глава Инасио Лула да Силва припомни, че папата е повлиял върху хода на съвременната история, а кубинският външен министър Фелипе Перес Роке окачестви покойника като "приятел на бедните".
Лидери на Арабската лига благодариха посмъртно на папата, задето е стимулирал диалога между религиите, а президентът на Нигерия изказа признателност за борбата му срещу диктатурата в тази страна.
Китай, който прекъсна всякакви връзки с Ватикана през 1951 г., изрази съболезнования и надежда, че отношенията с наследника на Йоан-Павел Втори ще се подобрят, отбелязва още Би Би Си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!