М еждународният съд в Хага определи границата между Румъния и Украйна в Черно море, предадоха световните агенции. Тя ще минава по линия, отстояща на еднакво разстояние между двете страни.
Румънският президент Траян Бъсеску заяви, че решението на Международния съд е радост за страната му и голям успех на румънското външно министерство.
"Змийският остров е предмет на спор между Румъния и бившия СССР, а после и между Румъния и Украйна от 42 години", посочи Бъсеску, който се намира на официално посещение в Унгария.
Прессекретарят на украинското външно министерство Василий Кирилич заяви, че завършването на съдебния спор и решението на Международния съд в Хага за Змийския остров "дава широки възможности за развитие и задълбочаване на украинско-румънското сътрудничество", придаде ИТАР-ТАСС.
На брифинг той оцени единодушното решение на съда за Змийския остров като много рядък случай в практиката на институцията, който потвърждава несъмнената обективност на решението.
Представителят на северната ни съседка в съда в Хага коментира, че решението е благоприятно и за двете страни.
Международният съд признава правата и юрисдикцията на Румъния над 9 700 кв. км, тоест 79,34% от зоната, която е обект на спора с Украйна и която е с обща площ от 12 200 кв. км, заяви Богдан Ауреску.
Той уточни, че решението на съда открива достъп на Румъния до ресурсите от въглеводороди в зоната. Става дума за 70 млрд. куб. м газ и 12 млн. т петрол.
Румъния и Украйна водеха спор за шелфа на Змийския остров, който се намира в украинска територия на границата им в Черно море.
Островът, с обща площ от 12 хил. кв. км, е необитаем, но през 90-те години там бяха открити значителни залежи на газ и петрол, които задълбочиха препирните.
По-късно "населението" му достигна 100 души - граничари, обслужващ фара персонал, учени. През 2007 г. Украйна даде статут "селище" на жилищния комплекс там.
Спорът между двете държави се състои в следното
Ако скалистата територия се приеме за остров, континенталният шелф (с всичките си природни богатства) около него е в украински териториални води.
Ако обаче той не се разглежда като остров, а като скала, според международното право морската граница между Румъния и Украйна трябва да бъде начертана, без да се взима предвид местоположението му.
Според Букурещ Змийският остров е скалист остров, лишен от всякакъв източник на вода и растителност, което съгласно морското право, изключва създаване на изключителна икономическа зона. Украйна от своя страна е категорична, че това е територия, която попада в икономическата й морска зона.
Румъния упреква Украйна за усилията й да промени юридическия статут на острова, представяйки го като "остров, имащ свой собствен икономически живот" и следователно право на изключителна икономическа зона.
Преговорите между двете страни за статута на Змийския остров и разделянето на шелфа не дадоха резултат и през 2004 г. Румъния се обърна към Международния съд в Хага.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!