Ж ирафи и носорози са живели по нашите земи. В село Стамер, на десетина километра от Делчево, преди три дни е открит масов гроб на праисторически животни, който според учените от Природонаучния музей на Македония е отпреди 10 000 години.
Досега са открити фосили от жираф, носорог и елен, пише македонският вестник "Вест".
"Фосилите са намерени в естествено свлачище и те сами са се показали след последните дъждове. Преди три дни са ги намерили хора от село Стамер и веднага ни съобщиха. Наш екип и екип на Министерството на околната среда бяха на терена и донесоха тук част от вкаменелостите.
Потвърдено е, че това са зъб от носорог, череп на жираф и рог от фосилен елен. Очакваме там да намерим и останки от саблезъб тигър и други праисторически животни", обяснява Светозар Петковски, програмен директор на Природонаучния музей в Скопие.
Професор Ристо Гаревски, който е единственият палеонтолог, с когото работи музеят, казва, че тези фосили са отпреди 10 000 години от периода на горния миоцен. Той обяснява, че тогава почти на цялата територия на днешна Македония е имало големи езера.
"През този период става рязка климатична промяна и от тропически климатът става като в Северна Африка, с големи тревни площи, тоест савани. Тогава на територията на днешна Македония са живеели животни, които са предци на днешните животни в Северна Африка.
Предполага се, че гробницата е резултат на пожар, например от гръмотевици, които са подпалили тревата и животните, бягайки от пожара, отиват към езерото, където умират", казва Гаревски.
По думите му това е първата подобна масова гробница на праисторически животни, намерена в Източна Македония. Друга такава е открита през 1917 г. в Превалец, на 3,5 км от Велес. Природонаучният музей на Македония планира да започне през май изследвания на терена.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!