Това може да са заглавията в сряда сутринта, когато би трябвало да стане ясно дали настоящият президент на САЩ е преизбран на поста или американците имат нов държавен глава.
В социологическите проучвания двамата претенденти продължават да са рамо до рамо, като разликата помежду им (обикновено в полза на Буш) е незначителна и се покрива с допустимия процент отклонение.
Нито една агенция за изследване на общественото мнение не се ангажира предварително с прогноза за крайния изход, а наблюдателите са категорични, че следващият президент ще се наложи над опонента си с минимална разлика, както на изборите през 2000 г., коментира Би Ти Ви (bTV.bg).
На този вот гласоподавателите в САЩ избират още конгресмени, губернатори и щатски парламенти.
За света обаче значение има само личността на президента - по тази причина и тук, в Европа, предстои безсънна нощ.
Световни новинарски канали като Си Ен Ен (CNN.com) и "Би Би Си уърлд" (BBCWorld.com) са планирали изборни студия от полунощ до шест сутринта, а по-комерсиални телевизии като немската SAT 1 са програмирали преди това филма на Майкъл Мур "9/11 по Фаренхайт".
Половината от електората гласува не за Джон Кери, а против Джордж Буш, коментира ден преди вота в британския "Таймс" американският автор на пътеписи Бил Брайсън и заявява категорично:
"В Америка е възможно всичко. Все пак не забравяйте, че това е страна, където 11% от пълнолетните младежи не могат да открият на картата Тихия океан, където близо половината хора в зряла възраст и 1/4 от възпитаниците на университети вярват, че Земята е създадена от Бог за една седмица преди около 10 000 години; където 20% от пълнолетното население са убедени, че Саддам Хюсеин не само е имал оръжия за масово поразяване, но и че ги е използвал срещу нас."
Често се изтъква колко е тревожно, че над половината американци не си правят труда да гласуват; според мен по-притеснително би било, ако гласуват, заключава Брайсън, като припомня, че 5% от гласоподавателите решават в самия ден на вота кого да подкрепят.
Колебаещите се щати
В Белия дом ще влезе онзи кандидат, който спечели шепа колебаещи се щати, обяснява в. "24 часа".
Ако повечето щати гласуват за кандидата на партията, която предпочетоха и през 2000 г., победител тази година ще е онзи, който успее да спечели в два от следните три колебаещи се щата: Флорида, Пенсилвания и Охайо.
Буш обаче може да надвие в надпреварата, ако спечели един от трите щата плюс Уискънсин, Минесота и Айова.
Кери пък ще е вероятният президент, ако спечели един от трите щата плюс Колорадо и Ню Хемпшир.
Технологията на вота
В САЩ не гласуват пряко за президент, а за избирателна колегия (Electoral College) с 538 членове, съответстващи на броя конгресмени, която после формално определя държавния глава.
Всеки щат дава различен брой гласове в колегията - Калифорния например има 55, а Аляска е само с три.
Президент става онзи, който събере поне 270 гласа.
Според сп. "Тайм" Буш може да разчита категорично на 181 гласа в колегията от общо 21 щата: Аляска, Монтана, Уайоминг, Северна и Южна Дакота (по 3 гласа), Айдахо (4), Юта и Небраска (по 5), Канзас и Мисисипи (по 6), Оклахома (7), Кентъки и Южна Каролина (по 8), Алабама и Луизиана (по 9), Индиана и Тенеси (по 11), Вирджиния (13), Джорджия и Северна Каролина (по 15), Тексас (34).
Съперникът му събира със сигурност поне 168 гласа от 11 щата: Калифорния (55), Ню Йорк (31), Илинойс (21), Ню Джърси (15), Масачузетс (12), Мериленд (10), Кънектикът (7), Роуд Айлънд и Хавай (по 4), Делауеър и Върмонт (по 3), колкото дава и Вашингтон, окръг Колумбия.
Двамата са с равни шансове в 18 щата с общо 189 гласа в Избирателната колегия: Флорида (27), Пенсилвания (21), Охайо (20), Мичиган (17), Вашингтон и Мисури (по 11), Минесота, Уисконсин и Аризона (по 10), Колорадо (9), Айова и Орегон (по 7), Арканзас (6), Невада, Ню Мексико и Западна Вирджиния (по 5), Мейн и Ню Хемпшир (по 4).
На предишните избори
През 2000 г. тогавашният кандидат на демократите - вицепрезидентът на Клинтън Ал Гор, спечели в Уискънсин (с 0,22% преднина), Айова (с 0,31%), Ню Мексико (с 0,06%) и Пенсилвания (с 4,17%).
Опонентът му Буш се наложи в Охайо (с 3,51% преднина) и - инфарктно! - във Флорида (с 0,00009%).
В колегията републиканецът надделя над Гор с пет гласа (271:266), макар че кандидатът на демократите взе с 540 000 бюлетини (около 0,5%) повече в прекия вот, в който участваха 105 млн. от американците.
Положителният баланс за Буш дойде от 537 бюлетини повече в щата Флорида, където губернатор продължава да е брат му Джеб.
След благоприятното за него решение на Върховния съд в средата на декември 2000 г., Гор се отказа да продължи борбата и призна поражението си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!