С лед 10 години броят на владещите руски език в страните от бившия Съветски съюз ще намалее повече от два пъти, сочат данни на експерти, цитирани от ИТАР-ТАСС.
В много от страните членки на Общността на независимите държави (ОНД) руският сега има статут на език за международно общуване, език на национално малцинство или
чуждестранен език.
В Армения, Грузия и Украйна той е език на национално малцинство, а в балтийските държави е чуждестранен, отбелязват експертите.
Само в Беларус руският е останал със статут на държавен език.
В самата Русия се наблюдава по-ниско равнище на владеенето на езика, предупредиха експертите.
Езиковите норми се нарушават от журналисти и дейци на културата, а речите на политиците са пълни с граматически и смислови грешки.
Премиерът Михаил Фрадков днес подписа целевата
федерална програма "Руски език"
за периода 2006-2010 г., съобщи правителствената пресслужба.
През седемте години от въвеждането на програмата средствата за финансирането й са нараснали над 400 пъти. Тя има две основни задачи: осъществяване на единна политика в езиковата област във всички субекти на Руската федерация и създаване на равни условия за изучаване на руски
език от всички нейни граждани.
Съветът на Европа предупреждава за тревожното намаляване на броя на говорещите
малцинствени езици в Хърватия,
се казва в съобщение на институцията до БТА.
В доклад на съвета се посочва, че говорещите хърватски език сега са по-толерантни към езиците на малцинствата, но общата нагласа в страната не показва достатъчно уважение към тях.
В документа се изтъква и проблемът със сръбския език.
Същевременно докладът, който бе публикуван днес от Комитета на министрите на Съвета на Европа, приветства новото законодателство за защита на езиковите малцинства в Хърватия, но отбелязва, че някои положения все още може да доведат до ограничения, несъвместими с Хартата.
Докладът е съставен от комисия от независими експерти за втората оценка на молбата на Хърватия за присъединяване към Европейската харта за регионални и малцинствени езици.
Неговите препоръки, одобрени от Комитета на министрите, включват стратегия за обучение на учителите, адекватни учебни материали за обучение на езиците на малцинствата, увеличаване на присъствието на езиците на малцинствата по телевизията, и гаранция, че регионалните или малцинствените езици ще се използват в обществени служби, където е подходящо.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!