Д ържавният секретар на САЩ Кондoлиза Райс обеща на руския президент Владимир Путин да положи всички усилия за преодоляване на разногласията между Русия и САЩ по системата за противоракетна отбрана, предаде ИТАР-ТАСС.
Райс и американският министър на отбраната Робърт Гейтс, който са на посещение в Русия, имат среща във формат "2 плюс 2" с руските си колеги Сергей Лавров и Анатолий Сердюков.
Главна тема на разговорите им са намеренията на САЩ да изградят радарна база в Чехия и да разположат ракети прехващачи в Полша, които да противодействат на ракетни нападения от страни като Иран или Северна Корея.
Русия се противопоставя на идеята зарадара в Чехия и ракетната база в Полша, като твърди, че те са заплаха за Русия - нещо, което американската страна отрича.
Като алтернатива Москва предлага на Вашингтон да използват съвместно руска радарна станция в Азербайджан.
На път за Москва вчера Райс потвърди американската позиция, че базите в Чехия и Полша са необходими и след приключването на преговорите с тези страни ще бъдат изградени.
Ние обаче се заинтересувани и от други потенциални обекти, посочи тя.
Въпреки че имаме разногласия, ще положим усилия да ги преодолеем, тъй като имаме общи задачи като борбата с тероризма и разпространението на ядрено оръжие, които са доста по-важни от разногласията, каза Райс на срещата с Путин край Москва.
"С голям интерес очакваме работата във формат "2 плюс 2". Помня, че на срещата с президента Буш Вие говорехте за среща в такъв формат, на която можем да съгласуваме редица свързани един с друг проблеми", добави американският държавният секретар.
Руският президент посъветва САЩ да не бързат да осъществят плана за разполагане на елементи от системата за противоракетна отбрана в Източна Европа.
В процеса на тези нелеки преговори разчитаме, че няма да форсирате вашите предишни договорености с източноевропейски страни, подчерта той.
Русия може да бъде принудена да напусне Договора за унищожаване на ракетите с малък и среден обсег, ако към него не се присъединят и други страни, заяви още Путин.
За нас ще бъде сложно да останем в рамките на това споразумение, след като други държави активно развиват такива системи за въоръжение, включително държави, които са в непосредствена близост до нашите граници, обясни той.
Договорът за ядреното въоръжение със среден обсег на действие беше подписан на 8 декември 1987 г. и влезе в сила през 1988 г. Той предвиждаше премахването и съкращаването на цял клас американски и съветски балистични ракети с обсег на действие от 500 до 5 500 км.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!