Р езултатите от изследването за птичи грип на осем от общо деветте проби от пуйки, взети на гръцкия о. Хиос, са отрицателни, съобщи гръцкото министерство на аграрното развитие, цитирано от електронното издание на вестник "Нафтемборики".
Първоначалните изследвания на предишни проби, взети от лично стопанство на острова и анализирани в атинска лаборатория, дадоха положителен резултат за щама Н5.
Центърът за животновъдство в Солун уведоми вчера, че кръвният тест по метода ELISA на осем проби, взети на 17 октомври от съмнителното стопанство на Инусес, са се оказали отрицателни, се посочва в днешното съобщение на аграрното министерство.
Същите проби са били изследвани и по втори метод и също са били отрицателни. В съобщението се допълва, че вирусологичните тестове продължават и техният резултат се очаква от лабораториите в Лондон и Солун в началото на идната седмица.
У нас през последните дни са направени 4276 проби - всички те показват, че няма данни за птичи грип в България,
заяви заместник-министърът на земеделието и горите Светла Бъчварова.
Държавата и бизнесът да инвестират в ултразвукова система за отклоняване на прелетни птици от територията на страната, предложи директорът на фирма "Градус" Иван Ангелов по време на обсъждане в парламентарната комисия по земеделие.
Появата на болестта у нас ще засегне първо износа на пилешко месо, който е на стойност 49 млн. долара годишно, допълни Ангелов. Епидемията ще рефлектира и върху производството на зърнени храни.
В момента консумацията на пилешко и птичи продукти у нас, както и износът, са на обичайните нива, заяви председателят на Съюза на птицевъдите Борис Стоименов.
Той напомни, че при топлинна обработка над 70 градуса вирусът умира и храната е напълно безопасна.
Единственото, което трябва да се избягва, е консумацията на сурови яйца и приготвянето им "на очи".
Отстрелът и ловът на птици са забранени заради опасността от заразата, съобщи днес пред парламентарната земеделска комисия директорът на Националната ветеринарномедицинска служба (НВМС) доц.Жеко Байчев.
Той посочи, че до този момент са били отстреляни само седем птици по поречието на Дунав, на които са направени лабораторни изследвания за наличие на вируса, като пробите са били отрицателни.
По думите на Байчев отстрелът създава предпоставки за разпространение на заболяването. На един лов се събират около 1000 ловци, които обикновено отстрелват от 500 до 1000 птици, отбеляза той.
От Министерството на здравеопазването информираха, че са необходими около 5 млн. лева за борба срещу евентуалното разпространение на заразата, за диагностика в лабораториите и за антивирусни препарати. Основната част от тези пари, около 3 млн. лева са за противогрипни медикаменти, изтъкнаха от министерството.
Снощи България забрани вноса на живи птици и птичи продукти от Гърция,
както и транзитното преминаване през територията й на камиони, превозващи този вид стока, които са преминали през Турция, Гърция или Румъния.
Отрасълът на птицевъдството и преработката на птичи продукти в Гърция е заплашен от срив, който ще предизвика верижна реакция в цялата икономика, независимо от мащаба, който ще придобие болестта, пише днес атинският вестник "Имерисия".
Според производители от бранша годишната консумация на птиче месо в Гърция се изчислява на 180 млн. кг на обща стойност 540 млн. евро, сума която може да бъде загубена заради стремителния спад на търсенето, достигащ до 50% в някои райони.
Този факт ще принуди най-вече големите птицевъдни фирми да умъртвят новоизлюпените пилета, излагайки на риск производствените си планове. Много от компаниите вече изпитват сериозни проблеми с наличните оборотни средства, пише вестникът.
Анализи, извършени от британски експерти, потвърдиха наличието на опасния за хората щам H5N1 във лебед и пиле от второ огрище в Румъния
- село Маниук в делтата на Дунав, съобщи Флутур, цитиран от осведомителните агенции.
Тестовете на мъртвите гълъби, открити в Букурещ обаче, са отхвърлили хипотезата за наличие на вируса на птичия грип, каза днес румънският министър на земеделието Георге Флутур, цитиран от Франс прес.
Експертите направиха анализи на гълъб, открит мъртъв в центъра на Букурещ. Резултатите от тестовете показаха, че птицата не е носител на опасния щам, посочи на пресконференция Флутур. Той каза, че 700 проби на птици от два окръга, съседни на делтата на Дунав, са се оказали отрицателни.
Ветеринари в Подгорица съобщиха, че не са открили вируса на птичия грип в 15 мъртви птици,
предаде сръбската държавна телевизия. Черногорският в. "Виести" цитира ветеринарите, по думите на които птиците не са жертва на смъртоносния щам.
Албанските министерства ще формират междуресорна група, която ще следи риска от появата на болестта, съобщи албанското министерство на здравеопазването, цитирано от МИА. Експерти от областта на общественото здравеопазване, ветеринари и биолози ще упражняват контрол и ще правят периодични тестове във всички райони, където се отглеждат домашни птици.
Руското министерство на селското стопанство съобщи днес за птичи грип в района на Тула,
на 300 километра южно от Москва, и изрази опасение, че става дума за смъртоносната за хората разновидност H5N1, предаде Франс прес.
3000 птици са били избити в село Яндовка, недалеч от Тула, след като вирусът бил открит в седем частни ферми, уточни заместник-директорът на службата за ветеринарен контрол в министерството Николай Власов.
Според него заразата се дължи на преминаването на диви патици, настанили се неотдавна в езерото до селото. Почти сме сигурни, че става дума за щама H5N1, който бе открит в Сибир неотдавна, заяви Власов, но уточни, че се правят допълнителни изследвания.
Според него обаче този случай вече не представлява опасност, тъй като всички птици са били умъртвени. Руският министър на селското стопанство Алексей Гордеев заяви, че няма смисъл да се драматизира ситуацията, тъй като разпространението на болестта в Русия било локализирано.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!