Б ългария е отправна точка, транзитна страна и крайна дестинация за трафика на жени. През страната минава потокът момичета от Румъния, Молдова, Русия, Украйна, по пътя им към Германия, Франция, Италия, Холандия, където са сексуално експлоатирани, твърди редовният доклад на Държавния департамент на САЩ по въпросите за глобалните усилия в борбата с трафика на хора.
В документа се подчертава, че български деца от ромски произход са обект на трафик в и извън границите на България.
През 2005 г. австрийските власти са идентифицирали 700 ромчета, прехвърлени от родината им в Австрия с цел принудителна просия, сексуална експлоатация и извършване на кражби.
Българското министерство на вътрешните работи регистрира увеличаване и на броя на мъжете и момчетата, обект на трафик с цел трудова експлоатация.
Правителството на България не отговаря на минималните стандарти
за борба с трафика на хора, но се полагат значителни усилия за подобряване действията на полицейските служби, се съобщава още в доклада.
Липсата на пълно разграничаване между трафик на хора и прекарване на хора през граница продължава да е предизвикателство за български власти, се казва още в текста.
Правителството трябва да продължи да подобрява системата за събиране и обработка на данни, като отделя данните за трафик от статистиките, свързани със случаите на незаконно прехвърляне на хора, препоръчват експертите.
Полицията пък трябва задълбочено да разследва свързаните с трафик на хора случаи на корупция сред държавни служители, настояват още те.
Гърция се е изкачила с една позиция нагоре в класацията.
В доклада на Държавния департамент на САЩ страната е включена в категория "Б", която е над категория "Б-страни под наблюдение", където беше класирана м.г.
Гръцкото правителство полага значителни усилия, за да изпълни минималните критерии за премахване на трафика на хора. Страната е подобрила възможностите си за защита и помощ на жертвите, продължила е разследването на случаите на нелегален трафик и е разширила сътрудничеството си със съседните страни, отчитат експертите.
Държавната общност Сърбия и Черна гора
през 2005 г. е била отправна точка, транзитна страна и крайна дестинация за жени и момичета, жертви на търговията с хора с цел сексуална експлоатация, се подчертава в текста.
Това се отнася както за нейни граждани, така и за граждани на Молдова, Украйна, Русия, Румъния, България и Хърватия, а пътищата на трафика от Сърбия и Черна гора преминават през Хърватия към Западна Европа.
30 до 50% от жените, които се занимават с проституция в Черна гора, са жертви на трафик, като от тях половината са деца.
Според документа Албания продължава да бъде източник на проституция и принудителна работа.
Албански жени се прехвърлят в Гърция и Италия,
откъдето голяма част продължават нелегално към Великобритания, Франция, Белгия, Норвегия, Германия и Холандия.
Вътрешният трафик е бил проблем в страната и през 2005 г., а съобщенията за ромски деца, изнасяни за принудителна работа и просия, продължават, се посочва в доклада на Държавния департамент.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!