В годишния доклад на Държавния департамент на САЩ за религиозните свободи в периода юли 2006 - юли 2007 г. се отбелязва, че конституцията гарантира свободата на вероизповедание, но законът забранява публичното практикуване на религия от нерегистрирани групи.
Докладът на Държавния департамент, разпространен късно снощи, е цитиран от световните агенции.
В конституцията на България източното православие се представя като традиционната за страната религия и правителството го финансира с предимство, както и няколко други религиозни общности, възприемани като имащи историческо място в обществото - исляма, римокатолицизма и юдаизма, се казва в доклада.
Представители на някои евангелски протестантски църкви са съобщили, че са имали проблеми, когато са искали да организират публични събирания, особено в общините Добрич и Варна.
Влизането на България в ЕС на 1 януари 2007 г. премахна визовите ограничения за граждани на ЕС и значително улесни мисионери от други страни на ЕС да работят в страната. За разлика от предишни години няма данни да е била отказвана виза на чуждестранен мисионер.
Местни политически и религиозни лидери в района на Смолян твърдят, че местните власти карали ученички да престанат да носят мюсюлмански забрадки в училище.
Еврейската общност в България изпитва затруднения при реституирането на някои сгради, включително болница в центъра на София и бивш дом на равин във Варна.
Религиозни малцинствени групи се оплакват, че нямат достъп до телевизията за излъчване на религиозни служби или предавания. Една протестантска радиостанция е получила лиценз през 2002 г., но от 2006 г. не е получила честота за излъчване. Случаят е отнесен до Върховния съд.
Няма данни за задържани или за затворници по религиозни причини в България, подчертава докладът на Държавния департамент за религиозните свободи в света.
В раздела за антисемитизъм се цитират думите на члена на "Атака" Димитър Стоянов, който е и евродепутат, че е против "еврейската върхушка" и че "има много влиятелни евреи, с много пари, които плащат на медиите да формират общественото мнение.
Те също така разиграват икономически кризи в страни като България, за да забогатеят", цитиран е Стоянов.
Партия "Атака" е спомената и с кампанията си за заглушаване на високоговорителите на Софийската джамия в центъра на града с аргумента, че призивите за молитва смущават минаващите наоколо. По молба на кмета на София от канцеларията на главния мюфтия обещали да намалят звука, "ако превишава разрешеното равнище".
В минали доклади на Държавния департамент се е казвало, че Германия дискриминира някои религиозни групи като Свидетели на Йехова или изповядващите сциентологията, която в Германия не е считана за религия. В тазгодишният доклад се отбелязва, че някои решения на германски съдилища са улеснили тези религиозни групи да практикуват вярата си.
Дава се пример с ограничения, наложени от германското министерство на отбраната при снимането на филм с участието на актьора Том Круз, който е сциентолог. Министър-председателят на провинция Баден-Вюртемберг Гюнтер Йотингер пък наредил на телевизия да анулира поканата си към актьора Джон Траволта, който също е сциентолог.
За Франция се отбелязва, че въпреки усилията на правителството да се бори с антисемитизма, нападенията срещу евреи зачестяват. Докладът за пореден път изразява безпокойство от положението на мюсюлманите, включително по повод френския закон от 2004 г., който забранява на територията на училищата да се носят мюсюлмански забрадки и други биещи на очи религиозни символи.
САЩ отбелязват влошаване на положението с религиозните свободи в Ирак и Египет.
Критикува се ограничаването на свободата на вероизповеданията в Иран, Афганистан, Еритрея и Венецуела, както и в Китай, който ще е домакин на Олимпийските игри през 2008 г.
В доклада се констатира голям напредък във Виетнам при съблюдаването на религиозните свободи и известен напредък в Саудитска Арабия и Судан, както и запазване на статуквото в Мианма, Северна Корея и Узбекистан.
Сред критикуваните държави са още Русия, Куба, Лаос, Индия, Израел, палестинските територии, Малдивските острови, Пакистан, Шри Ланка и Туркменистан.
Годишният доклад на Държавния департамент се използва от администрацията на САЩ за налагане на правителствени санкции над държави, които нарушават религиозните свободи, отбелязва Франс прес.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!