Б ившият сенатор Том Дашъл оттегли номинацията си за поста министър на здравеопазването в администрацията на Барак Обама, предадоха световните агенции, като се позоваха на съвместно комюнике на президента и бившия кандидат.
В него Обама казва, че приема решението "с тъга и съжаление". От своя страна бившият сенатор заявява, че се отказва, защото не се ползва с пълното доверие и разбиране на Конгреса и ще бъде в тежест на администрацията.
Подкрепата на Конгреса за кандидатурата на Дашъл беше разклатена, след като стана ясно, че той не е платил повече от 120 хил. долара данъци.
Неиздължени налози станаха причина за оттеглянето и на Нанси Килъфър, която Обама избра да контролира изразходването на средствата на администрацията. Тя обяви решението си няколко часа преди Дашъл. За нея АП разкри, че през 2005 г. не е платила данъци по жилището си за близо 1000 долара.
През януари губернаторът на Ню Мексико Бил Ричардсън, номиниран за поста министър на търговията, също се отказа - заради разследване, свързано с донорите на една от кампаниите му.
"Стигнах до извода, че продължаващото разследване би довело до забавяне на процеса на утвърждаване на моята кандидатура", каза той.
В края на януари Тимъти Гайтнър положи клетва като министър на финансите, но против избирането му гласуваха 34 сенатори. Причината - през 2003 и 2004 г. той дължал на американската хазна 34 хил. долара.
Гайтнър поднесе публично извинения пред сенатската комисия по финансите и обясни, че не бил извършил умишлено нарушенията.
Американският президент Барак Обама даде поредица от интервюта, излъчени каналите Си Ен Ен, Фокс нюз и Ен Би Си, в които говори за отказа на Том Дашъл да бъде номиниран за министър на здравеопазването, за плана си за стимулиране на американската икономика и дори за навика си да пуши, предадоха световните агенции.
В интервютата Обама пое отговорността за случилото се с Дашъл, който отказа да бъде номиниран за министър на здравеопазването.
"Допуснах грешка. Направих гаф. Поемам отговорността за това и ще направя необходимото да уредя проблема и да се уверя, че подобно нещо няма да се повтори", каза Обама.
Той допълни, че предложението му за Дашъл е оставило у хората впечатлението, че има две категории от данъкоплатци в САЩ - обикновените хора, които си плащат данъците и по-влиятелните личности, които закъсняват с плащанията.
По повод плана си за стимулиране на американската икономика Обама заяви, че би било грешка в него да се включва протекционистка клауза.
"Съгласен съм, че не можем да изпращаме протекционистко послание. В момент, когато търговията запада, мисля, че ще бъде грешка от наша страна да започнем да изпращаме послание, с което ще кажем на останалите, че ние се интересуваме само от себе си, но не и от международната търговия", заяви президентът и увери, че няма да се стигне до война с търговските партньори на САЩ.
Обама призна, че е притеснен от темпото, с което се е влошило състоянието на икономиката на САЩ и тази мисъл не му дава покой дори през нощта. Той отбеляза, че в краткосрочен план перспективата пред икономиката е черна.
Дори преди три месеца повечето от икономистите нямаше да могат да предскажат в колко лошо положение ще се окаже икономиката, каза президентът.
Той допълни, че работи с Конгреса по плана си за стимулиране на икономиката, който скоро ще бъде готов. Президентът добави, че сега важното е да се стабилизира една разбита банкова система.
"Трябва да гарантираме, че заеми ще бъдат отпускани на малките предприятия, които сега преживяват тежки времена. Хората трябва да могат да вземат заем за кола, ако искат да си купят кола", заяви президентът.
Обама съобщи, че по-късно днес ще говори за необходимостта от контролиране на възнагражденията на ръководителите на онези компании, които получават пари от федералното правителство.
Ако данъкоплатците ви помагат, то тогава имате определени отговорности, сред които е и тази да не живеете на широка нога, обърна се Обама към ръководителите на тези предприятия по време на интервютата.
В интервюто за Си Ен Ен Обама каза, че САЩ могат да спечелят доверието на умерените мюсюлмани, ако американските лидери внимават какво говорят и подбират думите си.
Запитан защо не използва термина "война срещу тероризма", Обама подчерта, че САЩ водят война с терористични организации като "Ал Кайда", а не с целия мюсюлмански свят.
В интервюто за Си Ен Ен Обама призна, че не пуши на територията на Белия дом. Той допълни, че му е било доста тежко да се откаже от вредния навик. Обама не уточни дали обаче си позволява да пали цигара извън Белия дом.
Президентът засегна дори въпроса и за президентското куче. Той каза, че първото семейство на САЩ ще избере домашен любимец, чак когато двете му дъщери Саша и Малия покажат повече желание да разхождат този любимец.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!