У нас писателката е позната с романа "Пианистката", по който е създаден едноименният филм с режисьор Михаел Ханеке.
В произведенията на Йелинек има и поезия, и проза, заклинания и химни, театрални сцени и филмови епизоди, заявяват от Кралската шведска академия.
Една от любимите й теми е неспособността на жените да водят пълноценен живот в свят, където ги заливат стереотипи.
"Всъщност винаги съм пишела. Наследила съм страстта към езика от баща ми, който обичаше да си играе с думите, особено с виенския диалект. Израснах с мисълта, че не трябва да си доверявам много на словото. Винаги трябва да помислиш за подтекста. Освен това от рано се занимавам и с музика. Така започнах да се отнасям някак "композиторски" към езика", споделя писателката.
Йелинек е десетата жена, получила Нобелова награда за литература. Преди нея, през 1996 г., отличието бе присъдено на полската поетеса Вислава Шимборска.
Излизащият във Виена "Ди пресе" коментира днес, че австрийката напълно заслужава отличието, информира в прегледа на европейската преса Българската редакция на Би Би Си (BBC.bg).
Според изданието лауреатите на наградата често са "средна" класа заради компромисите, намесени в избора им, Йелинек се съизмерва с великите в световната литература.
"Ди пресе" оценява величието на писателката с "лингвистичния артистизъм" и "магическата сила" на нейните пиеси, като допълва, че противниците на Йелинек гледат на нея като "непоправима" и "твърдоглава" в идеите си.
"Ако мирогледът ти е достатъчно беден, е относително лесно да припишеш на Йелинек тези негативни характеристики", коментира вестникът.
"Дер Щандарт" обаче оспорва мнението, че наред с Елфриде Йелинек триумфира цяла Австрия.
Изданието отбелязва, че писателката не желае наградата да има значение за Австрия, заради т.нар. от нея "пълна дистанцираност" от правителството.
Десетилетия наред политическият и икономическият елит са се държали на разстояние от Йелинек, припомня вестникът и се пита: "Защо тогава жена, която някои искаха да изгонят от страната, би застанала зад Австрия?"
Йелинек е описана като "вероятно най-сложния писател в немскоезичния свят", чиято позиция по въпросите на жените я отличава от останалите автори.
В Германия "Франкфуртер алгемайне цайтунг" отбелязва, че с Йелинек немскоезичен автор печели наградата за втори път през последните пет години, след като Гюнтер Грас беше отличен през 1999 г.
"Авторката иска да улови всички проявления на фашизма навсякъде в Австрия - обяснява вестникът. - Затова не е учудващо, че книгите й са много оспорвани и че точно в родината си писателката е най-малко уважавана и по-скоро обиждана."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!