З анаятчийски ателиета, уъркшоп по африкански инструменти, музика на две сцени, богата филмова и театрална програма са сред акцентите в четвъртото издание на международния етно-джаз фестивал в Смолян.
От 7 юли до 20 юли жителите и гостите на Смолян ще станат свидетели на своеобразен празник на изкуствата.
Български музиканти ще представят съвместни проекти със свои колеги от Холандия, Италия, Гърция, Буркина Фасо, Норвегия, Турция, Македония и Сърбия.
Снимки: Списание 1
Уъркшопи по тъпан, гайда и джаз импровизации, живопис и пластика, иконопис, арт-терапия също са включени в програмата. Участниците в тях ще демонстрират наученото на специално организирани партита и концерти.
Особено внимание е обърнато и на най-малките гости на фестивала, които ще имат възможността да научат повече за барабаните, живописта и пластиката, рисуването.
За тях е организирано и театрално ателие "Деца играят за деца", ще бъде издигната и постоянна шатра за рисуване до основната сцена на Амфитеатъра.
Сред любопитните моменти от програмата са концерт на най-изявените ученици от уъркшопа "Африкански инструменти - балафон и джембе", както и beatbox (бийтбокс) парти с участници в уъркшопите по бийтбокс (вокално изпълнение, което имитира най-често ударни инструменти, скречове или различни музикални ефекти, които се срещат в популярни мелодии) и електронно музициране.
Организатори на фестивала са Фондация "Джулай джаз" и Институтът за поведенчески и мотивационни практики, с подкрепата на на Община Смолян и Родопския драматичен театър "Николай Хайтов".
Тяхната цел е да покажат на българска сцена постиженията на големи български и световни музиканти и творческите им търсения им в посока обединяване на джаза с етно-музиката на различните националности.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!