В комисията по бюджетен контрол на Европейския парламент се готви доклад за България след посещението на нейна делегация пред месец у нас.
Проектодокладът ще бъде обсъден на 4 ноември в комисията. На заседанието се очаква да присъства и вицепремиерът Меглена Плугчиева, която отговаря
за управлението на европейските фондове.
В резюмето към проекта се отбелязва, че делегацията е била впечатлена от доброто макроикономическо развитие на България и от ниското равнище на безработицата, както и от положителната нагласа и решимостта на българските власти да се справят с проблемите.
Що се отнася да борбата с корупцията, властите изглеждат решени да предприемат действия за решаване на този проблем. Остава обаче да се видят резултатите и въпреки че има промяна в законовата база в положителна насока, има нужда да бъдат усилени законите и широко известни корупционни случаи да бъдат преследвани и тежко наказани заедно със замразяване или конфискация на имущество, се отбелязва в резюмето.
Членовете на делегацията останаха с чувството, че новоназначеният вицепремиер г-жа Плугчиева е натоварена с големи отговорности и очаквания, но не е съвсем уверена, че са й дадени също всичките възможности и политическа власт, необходими за успешно изпълнение на огромната й задача, се посочва в текста.
Подчертава се, че "основната проблематична област е свързана с обществените поръчки, където е най-голям рискът от корупция и конфликт на интереси".
Като друг голям проблем делегацията сочи "липсата на административен капацитет за проверка на проектите и документите по договорите, недостатъчния брой специалисти, недостатъчния опит и способности на персонала". Според нея този проблем е "ендемичен".
В този контекст подобряването на предложенията по проектите и засилването на възможностите на бенефициентите да представят добри технически спецификации и тръжни документи, както и да предоставят съфинансиране, са от най-голямо значение.
Усилията трябва да бъдат насочени към ключови проекти и към подобряване на планирането по проектните дейности, както и към ефикасното изпълнение на проектите, се посочва в проекта.
Изтъква се, че трябва да бъде подкрепено искането на Плугчиева за допълнителна техническа помощ от Европейската комисия и страните от Европейския съюз.
Общото чувство сред делегацията бе, че българските власти полагат истински усилия за справяне с проблемите, за да се оправи положението, последвано от заслужаващи доверие структурни корективни действия и от фундаментална реформа на всички структури, свързани с управлението на фондовете на Европейския съюз с цел да се осигури коректно и навременно усвояване на фондовете и висока степен на прозрачност, се подчертава в проекта.
Отправя се препоръката България да бъде окуражена "да продължи по пътя на неотдавна започнатите структурни промени и реформи в съдебната система, за да бъде съществено усилена контролната среда и възможностите за коректно управление на фондовете на Европейския съюз".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!