Т рима влиятелни US сенатори, сред които и един републиканец, предложиха резолюция срещу плана на президента Джордж Буш да увеличи американския контингент в Ирак.
Подобен ход не отговаря на националните интереси, се казва в проекта, който трябва да бъде внесен за разглеждане в Сената в близките дни.
Негови автори са сенаторите демократи Джоузеф Байдън и Карл Левин, както и колегата им от Републиканската партия Чък Хейгъл.
В проектодокумента се изтъква още, че американският ангажимент в Ирак може да продължи само ако има подкрепа сред гражданите на САЩ и в Конгреса.
Ще направя всичко, което е по силите ми, за да попреча на политиката на президента, която той представи миналата сряда, коментира Хейгъл.
Сенаторът, който е смятан за евентуален кандидат за президент на следващите избори през 2008 г., определи политиката на Буш в Ирак като безотговорна.
Смятам, че е опасна безотговорност да продължаваме да излагаме на риск живота на американци в ясно определена, религиозно-кланова гражданска война, изтъкна той.
По думите на Левин, който оглавява сенатската комисия по въоръжените сили, в проекторезолюцията се настоява за изместване на тежестта на американската мисия в Ирак от военни операции към обучение, антитерористични акции и защита на териториалната цялост на страната.
В текста се призовава и за по-голямо участие на други държави от региона в стабилизирането и възстановяването на Ирак.
Тази резолюция изпраща ясно послание не само до президента и до американския народ, но и до лидерите и народа на Ирак, че Конгресът не подкрепя увеличаването на нашето военно присъствие, отбеляза Левин.
Документът обаче не призовава за изтегляне на американските сили или за намаляване на средствата за военните операции.
Вместо това се отбелязва, че американците трябва да предадат отговорността на иракчаните "в подходящи ускорени срокове", макар да не се уточнява конкретен период.
Сенаторката от Републиканската партия Олимпия Сноу коментира, че резолюцията е стъпка в правилна посока. Първо обаче искам да се уверя, че това е нещо, което мога да подкрепя, уточни тя.
Говорителят на Белия дом Тони Сноу от своя страна коментира, че проектът и евентуалното му приемане няма да се отрази върху решенията на Буш.
Президентът си има задължения като главнокомандващ и ще продължи да ги изпълнява, категоричен бе говорителят.
Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун от своя страна заяви, че проблемите със сигурността в Ирак не позволяват на световната организация да се ангажира по-активно в страната.
След срещата си с Буш в Белия дом наследникът на Кофи Анан коментира, че US президентът е поискал ООН да засили своето присъствие и ролята си в Ирак.
Бан Ки-мун се срещна и с лидери на американския Конгрес, които призова да увеличат приноса на САЩ в бюджета за мироопазващи мисии на световната организация от сегашните 25 на 27%.
Преди няколко години САЩ намалиха вноските си за мироопазващите мисии на ООН, които бяха около 30% от бюджета, и наложиха "таван" от 25%, припомня ДПА.
Междувременно американският държавен секретар Кондолиза Райс, която е на посещение в Германия след обиколката си в Близкия изток, заяви, че международната общност трябва да засили натиска върху Техеран заради ядрената програма на страната.
Иран представлява проблем в международните отношения, посочи първата дипломатка на САЩ след разговори с германския външен министър Франк-Валтер Щайнмайер.
По думите й Техеран непрекъснато нарушава условията на Съвета за сигурност на ООН и на Международната агенция по атомна енергия (МААЕ).
Райс индиректно разкритикува френския президент Жак Ширак, който обяви, че ще изпрати в Техеран високопоставен френски представител, за да проучи възможностите за развитие на двустранните отношения. САЩ не са готови да променят позицията си към Иран, изтъкна тя.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!