П овдигнато е вече обвинение за длъжностно присвояване на директора на общинската фирма "Трамкар" Христоско Вретенаров, съобщи градският прокурор на София Николай Кокинов. На Вретенаров е определена и мярка за неотклонение "парична гаранция" от 5 хил. лева.
Прокуратурата е поискала отстраняването му от длъжност. Състав на Софийски градски съд отстрани от длъжност Вретенаров. Съдът се съгласи с прокурорската теза, че ако Вретенаров остане на служебното положение, което заема и сега, може да създаде пречки пред разследването, като окаже
въздействие върху лицата, които трябва да бъдат разпитвани по делото.
Съдия Алексей Трифонов обясни, че тепърва предстои да се събират много доказателства, които са свързани с дейността на "Трамкар". На лице е реална опасност обвиняемият Вретенаров да въздейства върху събирането на доказателства по време на досъдебното производство срещу него. Съдията посочи, че мярката за отстраняването му от длъжност има временен характер и няма пречка след събирането на необходимите доказателства той да бъде възстановен на длъжността, която заема и в момента.
Определението на СГС подлежи на обжалване. В случай на обжалване Софийският апелативен съд ще го разгледа в заседание на 19 декември.
В продължение на две-три години Вретенаров е присвоявал пари от касата на дружеството, каза зам.-градският прокурор на София Роман Василев вчера по повод на образуваното досъдебно производство за длъжностно присвояване в особено големи размери.
Кметът на София Бойко Борисов съобщи, че от дружеството са източени 660 хил. лв.
Василев поясни, че Вретенаров е давал пари от касата на дружеството на представител на друга общинска фирма за извършване на ремонт на тролейбуси. Парите били превеждани като комисионна за ремонтите.
Прокурорът уточни, че Христоско Вретенаров е направил самопризнания, че е вземал пари от касата на управляваното от него дружество. Срещу представителя на другата фирма също е образувано досъдебно производство за присвояване в особено големи размери.
Градският прокурор Николай Кокинов каза, че тепърва ще се уточнява какви са били присвоените пари. Той посочи, че прокуратурата събира доказателства за повдигане на всички възможни обвинения срещу различни лица.
Вретенаров каза по време на разпита от прокурор, който бе в моя кабинет, че парите са били за директора на "Столичен електротранспорт", съобщи по-късно за БТА кметът на София Бойко Борисов.
Столичният кмет потвърди по телефона от Страсбург, че Вретенаров е посочил изпълнителния директор на "Столичен електротранспорт" Йордан Василев като човека, за когото са били предназначени парите. Борисов обаче отказа подробности по случая, позовавайки се на това, че в момента по него работят прокуратурата и инспекторатът на Столичната община.
На въпрос защо е започнала проверката в "Трамкар", кметът отговори, че тя е резултат от негови наблюдения върху дейността на общинските дружества.
Потърсен за коментар, изпълнителният директор на "Столичен електротранспорт" Йордан Василев определи твърденията на Христоско Вретенаров като "абсурдни".
Василев каза, че по настояване на самия Вретенаров е бил прекратен договор за ремонт на 12 от тролейбусите на "Столичен електротранспорт".
Стойността на цялата поръчка е била 540 хил. лева, уточни Йордан Василев.
Още по-абсурдни, според него, били твърденията на Христоско Вретенаров за това, че е давал комисионна за ремонтни дейности, тъй като самият Вретенаров се е оплаквал пред комисиите на СОС, че от "Столичен електротранспорт" не му дават транспортни средства за ремонт.
Столичният кмет Бойко Борисов обяви пред Би Ти Ви, че очаква арести на още един или двама ръководители на общински предприятия в най-скоро време.
По повод източването на "Трамкар" Борисов каза: "В ситуацията, в която се намира Вретенаров може да каже, че и на вас е дал пари. Много добре мога да разграничавам клеветата. Проблемът е, че има пари превеждани по банков път до ръководството на ...., няма да конкретизирам за кого, които са изплащани за консултантски услуги. Това е по-тежък проблем. Какви консултантски услуги, като един трамвай не е направил".
Запитан дали е вярно, че парите са били превеждани на съпруги на видни столични общинари, Борисов не пожела да отговори, като заяви, че тече следствено дело.
Проблемът е, че до сега начинът, по който беше управлявана софийската икономика - предприятията по квотен принцип, е неправилно. Няма лошо и така да бъдат управлявани, но трябва да се знае коя партия отговаря за всяко предприятие. Нашето предложение сега ще бъде да назначим служебни бордове, които да направят в рамките на няколко месеца конкурс и да изберат важните предприятия за общината, тези пък които са губещи да бъдат разпродадени, каза още столичният кмет.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!