П олицаи в почти всички големи български градове излязоха на мълчалив протест срещу срещу състоянието на системата на вътрешните работи и условията на труд.
(виж фоторепортаж на Георги Димитров-Бруно)
В София в този незапомнено масов протест на служители на реда в продължение на два часа над 3500 служители в цивилни дрехи пушеха мълчаливо в градинката на храм "Свети Седмочисленици" до централната сграда на МВР.
Нито един техен униформен колега не охраняваше протеста. Полицаите заявиха, че държавата не застава зад тях и по този начин те губят мотивация за работа. Българският полицаи е абсолютно смачкан и голяма част от пазителите на реда не ходят с желание на работа.
"Всеки ден срещу нас се пускат сигнали във Военна прокуратура за това, че сме си свършили работата. 99% от тези сигнали са абсолютни лъжи. Хората, на които им е отнета шофьорската книжка, задържани са за 24 часа, или им е отправено някакво обвинение, се опитват да смачкат полицая", заявиха протестиращи пред репортер на БГНЕС.
Над 1000 полицаи се събраха на мълчалив протест пред Областната дирекция на полицията в Бургас, около 350 - във Варна. Само 20-ина служители на полицията дойдоха пред Областната дирекция на полиция в Пловдив.
Половината бяха жени от цивилния състав на органите на реда. Мъжете категорично отказаха да отговорят на въпросите на журналисти. Жените заявиха, че искат по-високи заплати и диалог с ръководството на МВР.
На въпрос на БГНЕС защо на мълчаливия протест присъстват толкова малко служители на реда, полицаите отговориха, че по-голяма част от колегите им са заминали да подкрепят протеста в София.
В София протестиращите в градинката на храм "Св. Седмочисленици" в столицата освиркаха председателя на Националния полицейски синдикат Емил Рашев и го призоваха да напусне протеста, тъй като не е направил нищо, за да защити служителите.
Полицаите, обаче, посрещнаха с аплодисменти главният комисар на МВР Павлин Димитров, който заяви, че "всичките проблеми в системата са реални и трябва да се решават, но за съжаление няма да стане бързо".
Павлин Димитров подчерта, че "митинги, манифестации, протести не са присъщи на МВР, но няма да има санкции за служителите, присъствали на протестите в страната".
"Става дума за социални проблеми, те са известни на обществото. Аз съм тук - при колегите, за да демонстрирам уважението си към техния труд, към тяхната всеотдайност. Трябва да се кажат проблемите. Това са решими неща, трябва да има комуникация, трябва да се говори, защото няма да го крия в тайна, в МВР, в полицията, все още има служители, които не заслужават да бъдат служители на това министерство", заяви генералният комисар.
Той се обърна към протестиращите с думите: "Повярвайте ми, вие не сте загърбени. Ние познаваме проблемите ви и заедно с вас ще ги решим. Единственото, което бих искал и ви моля, е да работим по-добре. Винаги съм смятал, че професията полицай, пожарникар е призвание. Уважавайте тази професия, обичайте я и институцията ще бъде зад вас", добави Димитров.
Във вторник щели да започнат преговори между синдикатите в МВР и ръководството на министерството. Сред исканията на полицаите са коледни добавки, повишаване на брутната заплата, която в момента за разследващ полицай е 960 лв, по-добри условия на работа, увеличаване на лимитите за бензин на автомобилите, сигурност и промени в НК, за да има бързо наказание за всеки, посегнал на полицай.
Вътрешният министър Михаил Миков не излезе при протестиращите, а остана в кабинета си. Той заяви, че протестът е незаконен, но съобщи, че се търсят възможности, за да бъде изплатена предпразнично 13-а заплата в МВР.
Министър-председателят Сергей Станишев заяви пред журналисти, че през последните години се прави възможното за ускорено увеличение на заплатите на служителите в МВР.
Премиерът откри днес пътен възел "Коритна" край Ябланица, който свързва пътя София-Плевен-Русе и София-Велико Търново-Варна.
Много ценя и уважавам труда на българските полицаи, защото от тях зависи сигурността на гражданите, посочи премиерът. През последните месеци бяха
направени допълнителни усилия за увеличаване заплатите на полицаите, бяха увеличени парите на дознателите и това е част от рефомата в МВР, каза той.
Бюджетът на МВР расте всяка година, но проблемът е, че около 80% от парите в него отиват за заплати, отбеляза премиерът. Всяко искане може да
бъде емоционално, човешки обосновано, това важи за всички сектори, а правителството е длъжно да намира баланса, каза Станишев.
Мълчаливи протести на служители на МВР днес имаше и в Шумен, Велико Търново, Хасково, Плевен, Благоевград, Русе, Разград, Силистра, Ямбол, Сливен.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!