П о-рано западняците ходеха в Холандия, за да правят аборт. Днес все повече заможни бездетни семейства от Запада избират жени от бившите соцстрани, които да износят бъдещото им дете. Срещу прилично заплащане.
Както пише в броя си от миналата седмица германският вестник "Велт ам зонтаг", за някои жени в Източна Европа това изглежда "златен шанс да направят пари само за девет месеца". Истината обаче не е точно такава, показва разследването на изданието.
В повечето случаи услугата се предлага от фирми посредници,
в чиято цена са включени всички разходи от транспорта до специфичните медицински процедури.
Според "Велт ам зонтаг" причините за бума в търсенето на т.нар. сурогатни майки са главно две. Първата е, че все повече семейства от Западна Европа, които не могат да имат деца, са готови да направят всичко, за да се сдобият с потомство.
Според статистика всяко шесто семейство в страните от този регион могат да се причислят към категорията "бездетни".
Втората причина е, че в новосъздадените клиники в държави като Унгария, Чехия и Украйна постиганите
резултати са по-добри, а цените много по-ниски.
Средната цена за комплексната услуга, която специализираните агенции предлагат, е между 20 и 30 хил. долара, като приблизително половината са за жената, която на практика "отдава под аренда" тялото си за девет месеца.
Според немските журналисти обаче в целия процес има някои "подводни камъни" и за двете страни.
В подписваните договори отсъства ангажимент за бъдещите родители, че при всички положения трябва да вземат новороденото.
Напротив - в някои от тях дори има клауза, че при наличие на някакви аномалии двойката има право да се откаже от поетия ангажимент.
Бъдещите родители пък по никакъв начин не могат да получат гаранция, че по време на бременността приемната майка ще води здравословен начин на живот.
Освен това те са длъжни да приемат предварително, че ще заплатят всички евентуални преразходи, свързани с възникнали усложнения, както и че цената ще се увеличи с 50-75%, ако се родят близнаци.
Все още липсва официална статистика
колко приемни майки има в отделните страни от Източна Европа, но се предполага, че през всяка клиника, предлагаща тази услуга, преминават средно по 100 жени месечно.
Само в Чехия тези заведения са 17, в Полша - 41, а в Украйна - 17. Това са и трите най-търсени засега дестинации за този своеобразен туризъм.
В тях цената за извличане за яйцеклетки от донори е около 300 долара, докато в развитите страни тя се движи между 4 и 5 хиляди.
За България подобни данни напълно липсват, но е ясно, че и нашата страна може при определени условия да стане атрактивна за такива услуги, в които има "тънки моменти" както за поръчителите, така и за жените, съгласяващи се да износят нечие дете.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!