Н ай-голямата общност в Германия е руската - 2,5 млн. души, наричани "германците от Русия".
Това са руснаци, които по стечение на обстоятелствата и историята са получили германски паспорти. Общността обаче страда от
сериозни проблеми, свързани с интеграцията
Те са германци по документи, но това като че ли нищо не означава. Културен и езиков шок, безработица, престъпност- това са основните им характеристики.
Николай е на 25 г. и е пристигнал в Германия преди година заедно с майка си и брат си. Бащата останал в Узбекистан, където живеели. Семейството е от германски произход по документи, защото предците емигрирали в Русия през XVIII век. От 1970 г. насам "германците от Русия" се връщат в родината си и представляват едно от най-големите малцинства.
Николай разказва за трудностите при интегрирането си, защото говори зле немски език. Смятал е, че бързо ще си намери работа, но ударил на камък.
"Не знаех, че в Германия безработицата е толкова висока. Учил съм за авиоинженер, но дипломата ми не се признава в Германия. Затова трябва да си намеря друга работа", споделя той.
Андреа живее със семейството си в Германия от 2004 г. 18-годишният украинец всеки ден посещава безплатни уроци по немски, организиран от имиграционната служба в Кьолн. Той също таял надежди, че Германия се живее по-добре.
"Бях изненадан, когато пристигнах. Мислех си, че тук е раят, но се оказа, че не е така. Реалността е различна от това, което си представях. Животът тук е тежък ", разказва украинецът.
Руските германци преминават езиков тест. После попадат в транзитен център, където
изживяват истински културен шок
22-годишната Наталия идва от Казахстан и е силно изненадана от Германия. Тук се учи до 30-годишна възраст. Едва после може да се мисли за семейство с едно или две деца.
В Казахстан всичко е много различно. В селата се женят на 20 г. и децата са много. Живее се и се работи. Това е всичко.
Социалните служби добре познават проблемите на руснаците и правят всичко възможно да им осигурят жилище, за да ги извадят възможно най-бързо от приемните центрове.
За съжаление, мнозина живеят в гета и говорят само руски помежду си. Рискът да се плъзнат по плоскостта на алкохолизма, дрогата и престъпността е огромен.
Според статистиката в Долна Саксония в затворите има най-много новопристигнали млади руснаци.
У нас руснаците започват да се заселват
в началото на ХХ век. В последните две-три години интересът им към България е засилен. Страната им харесва заради климата, природата, хората.
Много руснаци идват и купуват имоти, защото за тях цените са ниски. Търсят възможности да правят и бизнес. Руските фирми със 100 % руско участие, регистрирани в България, са 257 на брой.
Руснаците лесно се приспособяват, защото има близост между езиците. Езикът е едно от първите условия за приспособяване.
От една страна, в исторически план, у българите има един добър спомен за освободителите ? братушки. От друга страна, някои българи са резервирани към руснаците вследствие на спомените от времето на социализма и доминираща роля на Кремъл в българския политически живот.
Много българи са работили в бившия Съветски съюз. Има и много смесени бракове. Един от руските сайтове, който предлага имоти в България, съветва сънародниците си да забравят надменността си и другите "руски особености" и така по-лесно ще се устроят в България.
Получавайки разрешително за постоянно пребиваване у нас руснаците имат възможност да се почувстват и сред свои. От 2000 г. федерацията "Союз соотечественников" обединява малцинството на постоянно живеещи в България руснаци, преселници от различни части на Русия.
Дейността на федерацията е насочена към поддържане на руския език в общността и традицията на руската култура.
Според преброяването през 1992 г. руснаците у нас наброяват 18 000 души, но последните неофициални данни сочат, че те са над 30 000.