П редседателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу заяви, че комисията няма да пречи на националните правителства да намаляват акцизите върху горивата или да облагат с данъци нарасналите печалби на енергийните компании, предаде Асошиейтед прес.
На започналото снощи двудневното заседание на Европейския съвет Барозу предупреди, че стремителното нарастване на цените на храните и горивата създава "нов вид бедност".
В изказването си рано тази сутрин председателят на ЕК подчерта, че Европа трябва да предложи реална помощ на хората, които страдат от това най-голямо повишаване на разходите за храна и енергия.
Барозу каза още, че ЕС трябва да увеличи хранителните помощи за бедните и прикани правителствата да отпуснат временни целеви субсидии на засегнатите от ценовия скок.
Премиерът на Словения Янез Янша, чиято страна е ротационен председател на съюза, каза, че тези идеи вероятно ще бъдат одобрени от лидерите на ЕС на форума в Брюксел днес.
Девет от новоприетите страни в ЕС, вкл. България, поискаха техните фермери да получават същите земеделски помощи като партньорите им от по-старите членки на съюза, съобщи Ройтерс.
В момента годишният размер на земеделските помощи за 27-те от ЕС общо възлиза на 40 млрд. евро.
Съгласно присъединителните договори земеделските евросубсидии, предвидени за десетте приети през 2004 и присъединилите се през 2007 г. България и Румъния, нарастват постепенно за период от 10 години.
Група от новоприетите, оглавявана от Латвия, настоява в писмо до Европейската комисия, че тази неравнопоставеност трябва да бъде премахната поради кризата в ЕС и по света заради високите цени на храните.
В документа се настоява новите членки да получат повече земеделски помощи, които да бъдат инвестирани в производството на храни и за подобряването на снабдяването на вътрешния пазар.
Като имаме предвид, че потребителското търсене на земеделски доставки на практика е еднакво във всички страни членки ние отстояваме позицията за изравняване на нивата на преките помощи в целия ЕС, се казва в писмото до Барозу и до словенското председателство.
Писмото, изготвено по инициатива на латвийския премиер Иварс Годманис, е подписано още от правителствените ръководители на България, Естония, Литва, Румъния, Словакия, Чехия и Унгария.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!