"Поп айдъл" е британска продукция, собственост на компанията "FremantleMedia" и реализирана под различни имена в повече от 100 държави. Шоуто бележи голям успех дори в страни с много консервативни култури.
Идейната концепция за този тв формат е от 1998 г. и принадлежи на музикалния импресарио Саймън Фулър, нашумял като мениджър на "Спайс гърлс". Дебютът на "Поп айдъл" е на 5 октомври 2001 г. по британската телевизия ITV1.
Сред най-известните участници в историята на този музикален формат по света е американката Кели Кларксън (Kelly Clarkson), победителка в US продукцията през 2002 г., която в началото на тази година спечели "Грами".
Сред популярните имена от шоуто на Острова пък е първият победител Уил Йънг (Will Young), който проби в класациите с кавъри по песни на Пол Макартни и "Дорс".
По-късно обаче британското "Поп айдъл" бе заменено въпреки успеха си с друг подобен формат, също на "FremantleMedia". Създател на "The X-Factor" е също Саймън, но Кауъл - един от журито на "American Idol".
Двамата дори се съдиха за плагиатство, но преди година се споразумяха да продължат сътрудничеството си в двете предавания. (Вж. повече в BBCNews.com).
Форматът "Pop Idol" неправилно се сравнява с музикалното риалити "Стар академи" (StarAcademy.bg), което течеше в ефира на Нова телевизия миналата пролет.
Участниците в него живееха в Къщата на "Биг брадър" и се усъвършенстваха в пеенето и хореографията с помощта на преподаватели, в паузите си поспиваха и правеха секс, а веднъж седмично изнасяха шоу на живо.
Репетициите нонстоп обаче поизнервиха зрителите на денонощния канал. В крайна сметка най-успешно се реализира един от двамата Дидовци, който бе избран за вокалист на "Д_2" на мястото на Дичо.
Победителят Марин засега не е направил бляскава кариера, но няколко от девойките заснеха ефектни видеоклипове към първите си песни, а една дори се снима за "Плейбой".
В ефира на Би Ти Ви междувременно избираха вокалисти за "Ку-ку бенд". Освен двамата печеливши в "Аз пея с "Ку-ку бенд" Борис и Нели, които в момента са титулярните певци в шоуто, останалите финалисти се състезаваха в т.нар. "Музикална академия "Ку-ку бенд".
Надпреварата помежду им в "Шоуто на Слави" (SlaviShow.com) беше по-интересна, защото с певците работеха непрофесионални композитори и текстописци, също избрани с конкурс.
После победителят Светльо, Лора, Любена, Владо и Надя получиха шанс и за собствено предаване. Във "Файв старс" (Пет звезди) те изпълняваха кавърверсии на любимите песни на своите гости.
Иначе най-дълголетното шоу за талантливи певци у нас е "Хит минус едно" по БНТ, чийто автор е бащата на Графа - Кирил Ампов. Там обаче е наложено стилово ограничение - само поп или рок.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!