Президентът Георги Първанов е включил в българската делегация председателя на организацията на евреите в България "Шалом" Емил Кало и Димитър Дичков, бивш концлагерист в Бухенвалд.
В периода 1940-1945 г. нацистите депортирали там над 1 млн. евреи, близо 150 000 поляци, 23 000 цигани, 15 000 съветски военнопленници и над 10 000 затворници от други националности - вкл. българи, повечето от които намерили гибелта си.
С наближаването на съветската армия на 17 и 18 януари концлагерът бил евакуиран и десетки хиляди затворници били принудени да потеглят пеша към Бухенвалд и други подобни концентрационни лагери на територията на Германия.
Броят на хората, починали от глад, студ и изтощение в тези "походи на смъртта", е неизвестен.
На 27 януари 1945 г. 60-а армия на Първи украински фронт под командването на маршал Иван Конев достигнала Освиенцим и над 230 съветски войници дали живота си в битката за прогонването на хитлеристите от града и неговите околности.
В Аушвиц-1, Биркенау и Моновиц победата дочакали около 7000 затворници, а скоро след това други 500 били освободени в съседните няколко по-малки поделения.
Arbeit Macht Frei (Работата ни прави свободни) пише и днес на входа на най-големия нацистки концлагер.
В рамките на честването в Краков Европейският еврейски конгрес, мемориалът "Яд Вашем" (YadVashem.org) и полското министерство на културата организират форум под наслов "Оставете народа ми да живее".
В началото на седмицата Общото събрание на ООН също посвети специална сесия на жертвите от Холокоста (вж. минисайта на шест езика в UN.org), а генералният секретар Кофи Анан пожела подобни злодеяния да не се случват никога вече.
През Втората световна война са избити над 6 млн. евреи, но и представители на други етнически и социални групи - цигани, славяни, съветски военнопленници, инвалиди, хомосексуалисти и членове на сектата "Свидетели на Йехова", припомни Анан, но изтъкна, че трагедията на еврейския народ е нямала равна на себе си.
Една цяла цивилизация, която е допринесла далеч повече от своята численост за културното и интелектуалното обогатяване на Европа и света, беше гонена и унищожавана, заяви той.
Генералният секретар на ООН обаче не пропусна да отбележи, че поуките от Холокоста не са предотвратили геноцида в Камбоджа или бивша Югославия, а дори днес сме свидетели на "ужасяващи неща" в суданската провинция Дарфур, където десетки хиляди хора са загинали, а близо 2 млн. са прогонени от домовете си заради конфликтите между властите, проправителствените милиции и бунтовническите групи.
От името на източноевропейските държави пред сесията говори и постоянният представител на страната ни в ООН Стефан Тафров.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!