Ш естстранните преговори за ядрената програми на КНДР бяха възобновени в Пекин. Разговорите бяха бойкотирани повече от една година от Пхенян, който извърши първия си ядрен опит на 9 октомври.
Започналите през август 2003 г. преговори с участието на Северна и Южна Корея, Китай, Русия, САЩ и Япония, бяха многократно отлагани и прекъсвани.
Ръководителят на американската делегация Кристофър Хил заяви, че предварителният разговор с представителя на КНДР Ким Ке-гуан се ограничил до размяна на обичайните любезности.
Няма установена крайна дата за новия тур от преговорите, но Хил изрази надежда, че ще може да се върне във Вашингтон до края на седмицата.
В Пекин Русия ще бъде представена от нов главен преговарящ - руският посланик в Китай Сергей Разов, който заменя Александър Алексеев, заместник-министър на външните работи.
КНДР бе категорична, че няма да разговаря за замразяване на ядрената си програма, докато не бъдат отменени санкциите срещу нея, които ООН й наложи след атомния опит от 9 октомври.
Ако изискването не бъде удовлетворено, това ще доведе до втърдяване на позицията на Пхенян, заявиха представители на КНДР и изтъкнаха, че дали ядреният статут на страната е признат или не, тя трябва да участва в разговорите наравно с останалите участници и преговорите трябва да се насочат към общото разоръжаване.
В същото време от Вашингтон коментираха, че вече губят търпение към Северна Корея, която през септември миналата година се бе съгласила да се откаже от ядрените си намерения в замяна на гаранции на сигурността си и помощ от САЩ.
Впоследствие обаче КНДР не удържа обещанието си да спази договореностите, определени тогава като "исторически".
Според анализатори подновяването на преговорите е оптимистичен сигнал, но няма голяма вероятност тази седмица да се стигне до значим пробив в позициите на някоя от страните.
Напрежението беше допълнително нагнетено от съобщението на официалната осведомителна агенция на КНДР, че севернокорейски езиковед, който е в неизвестност от 1991 г., вероятно е бил отвлечен от Япония.
Според Токио пък поне 17 японци са били отвлечени от Пхенян през 70-те и 80-те години.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!