"Уверен втори старт на Георги Първанов", сочи национално представително изследване на агенция "Медиана", проведено по поръчка на "Труд".
Близо два месеца след като встъпи в длъжност за втория си мандат президентът Георги Първанов продължава да е най-популярният политик в България.
Той получава подкрепата на 62% от анкетираните. Следващият в класацията е столичният кмет Бойко Борисов с 59% одобрение, следван от еврокомисаря Меглена Кунева - 37%.
Изненадващ е скокът с цели пет пункта на Петър Стоянов. Той е девети по популярност след поредицата сътресения в СДС.
В коментара се отбелязва, че данните от изследването показват, че в страната преобладава усещането за политическа стабилност.
"ГЕРБ да се прости с претенцията си за изключителност", казва в интервю за "Сега" директорката на социологическа агенция "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова.
Тя не определя като новина това, че ГЕРБ вече поражда недоверие също като традиционните български партии.
"Това са нормални ефекти от влизането на тази млада партия в руслото на политическия живот и попадането й в общите механизми, по които хората оценяват политическите формации.
А не е тайна, че всички те страдат от силна ерозия на доверието. ГЕРБ все още има висока обществена подкрепа в сравнение с останалите партии.
Но в никакъв случай не може да бъде разглеждана с претенция за изключителност, като феномен, който е извън контекста на българската политическа система."
"ГЕРБ диша във врата на БСП", съобщава "Труд". ГЕРБ е единствената политическа сила, която увеличава подкрепата си за предстоящите избори на евродепутати, според данни от изследване на агенция Барометър.инфо.
Проучването е проведено между 17 и 19 март в пет населени места в страната. В момента 9,02% от анкетираните заявяват, че ще гласуват за партията на столичния кмет Бойко Борисов.
През февруари този процент е 7,56. Два месеца преди евроизборите за социалистическата партия са готови да гласуват 10,67% (срещу 11,95% през февруари).
Така разликата между БСП и ГЕРБ е по-малко от два процента. От Барометър.инфо не се ангажират с прогнози дали СДС, НДСВ и ДСБ ще спечелят поне по един депутатски мандат.
В анализа си "Монитор" подлага на критика Закона за избиране на членове на Европейския парламент - "Законът за Евроизборите - комедия от грешки".
Една от тях е, че коалициите са тотално ощетени, защото за всяка от участващите в тях партии се иска да представи поотделно подписка и паричен депозит, което очевидно е непосилно, а и е неправилно.
Друг много важен дефект, който прави безсмислено преброяването на гласовете е нормата, че една бюлетина съответства на един глас.
Това е вярно при интегралната бюлетина, но при гласуване с отделни бюлетини в плик е съвършено погрешно.
При гласуване с пликове един плик съответства на един глас. Според автора ако се спази законът, избори няма да има, а ако се наруши, избори ще има, но незаконни.
"Да не подценяваме риска в Кандахар", под това заглавие "Труд" помества интервю с Николай Свинаров, зам.-председател на НДСВ. В него той казва: "Тези, които си мислят, че са ни надхитрили, прокарвайки бариерата от 5,56% за евровота, да не бързат да се радват чак пък толкоз много, както ни прави впечатление.
Защото, като прескочим бариерата, НДСВ ще има трима депутати в Европейския парламент, при положение, че избирателната активност е 30-40%. Толкова, колкото я дават и социолозите."
"Отказвам да съм евродепутат, тук ми е мястото", заявява в интервю за "24 часа" Огнян Герджиков, депутат и член на Политическия съвет на НДСВ.
Той отрича мрачните прогнози, които се дават за представянето на НДСВ на евровота. "Тези, които смятат, че НДСВ няма шансове, просто нямат верен поглед върху процесите и събитията в България.
НДСВ има доста по-голям потенциал, отколкото на някого му се иска. Това ще стане ясно само след броени седмици. Убеден съм, че партията ни ще има свои евродепутати."
"В парламента ни има мърша", твърди в интервю за "Труд" Иван Колчаков, депутат и зам.-председател на СДС. Неговата визия е, че трябва да се направи трето издание на СДС.
"Първото СДС беше широка и пъстра коалиция от 15-16 партии. Второто издание е Костовото СДС - единната монолитна партия. А сега имаме историческия шанс да направим трето издание - партия, изградена на европейски принципи, в която да съединим свободата на старата коалиция с ефективността на единната партия.
Това, което наследихме от Надежда Михайлова, е изчерпано като потенциал и като бъдеще."
Според Колчаков СДС и днес може да участва в политически състезания.
"Има власти, над които е само Господ", е озаглавено интервюто в "Земя" с Бойко Великов, председател на парламентарната комисия за борба с корупцията.
Необходимостта от закон за борба с корупцията той коментира така: "Много важно е този закон да систематизира и да представи цялостно виждане за
противодействие на корупцията в страната. Идеята за сформиране на една независима структура е споделена от президента Георги Първанов и от главния прокурор Борис Велчев.
Тя трябва да има достатъчно правомощия да работи по висшите етажи на властта.
Като се започне от местната власт и се стигне до най-горните слоеве. Важно е да се намери консенсус между политическите сили за формирането й, необходимо е съгласие между държавните структури, както и различните власти."
"Властта бие отбой за достъпа до информация", отбелязва "Труд". Информация няма да се отказва под предтекст, че не е поискана от заинтересовано лице.
Това стана ясно по време на обществена дискусия по проектопромените за изменение на Закона за достъп до обществена информация, предложени от трима народни представители.
Според министъра на държавната администрация Николай Василев трябва драстично да се съкрати двуседмичния срок за предоставяне на информация.
"БГ медии от цял свят при папата за 24 май", пише "Стандарт". Третата световна среща на българските медии ще е тогава в Рим и Ватикана.
Форумът се организира за поредна година от агенцията. Над 30 български медии от 17 държави по света ще се съберат в Рим между 19 и 23 май.
Основната тема на събитието ще е "Езикът и словесността. Кирилицата в Европа". Форумът тази година ще бъде под патронажа на премиера Сергей Станишев. Най-голямото събитие ще бъде аудиенцията при папа Бенедикт XVI на площад "Свети Петър" на 23 май.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!