Главата на римокатолическата църква, който на 18 май трябва да навърши 85 години и страда от болестта на Паркинсон, беше в болница и в началото на месеца заради грип.
Междувременно комисия в италианския парламент, която се занимава с архивите на КГБ, изнесени на Запад от бившия съветски агент Митрохин, взе решение да включи в разследването си и атентата срещу Йоан Павел Втори през 1981 г., съобщи снощи за БНР кореспондентката Ирина Стоилова.
Поводът е написаното от Светия отец в новоизлязлата му книга, тъй като там за първи път се коментира периодът около покушението, след което беше лансирана хипотезата за "българска следа" и бяха обвинени трима наши невинни граждани, а здравето на единия от тях - Сергей Антонов, беше съсипано в италианския арест.
"Мисля, че атентатът беше една от последните конвулсии на идеологиите на насилието, които се развихриха през ХХ век. Насилието беше практикувано от фашизма, както и от комунизма."
Това изказване на Йоан Павел Втори се тълкува като потвърждение, че покушението е било поръчано от социалистическия блок, макар той дипломатично да не говори за заговор.
Папата лично е оневинил българския народ, припомня говорителят му Хоакин Наваро-Валс пред БНР. Светия отец заяви това на срещата си с президента Георги Първанов при своето посещение у нас през май 2002 г. (Вж. PopeInBulgaria.com). Запитан дали се очакват още стъпки, които да хвърлят светлина върху историческата истина за атентата, говорителят добавя, че това се надяват не само от Ватикана (Vatican.va), но и от всички хора по света.
Този епизод от книгата обаче става повод в Италия отново да излязат статии по темата, например във в. "Джорнале", чийто собственик е Силвио Берлускони, информира още БНР от Рим.
Ватиканът е сигурен в руската следа в атентата, но доказателствата не бяха събрани, обявява в заглавие изданието.
Следователят на процеса, в който беше обвинен Антонов, от своя страна коментира, че думите на Светия отец се потвърждават и от разследванията по делото, допълва БНР.
225-страничната "Memory and Identity: Conversations Between Millenniums" (Памет и идентичност: Разговори между хилядолетията) съдържа основно стенограма от разговорите на папата с негови приятели като философа Кшищоф Михалски и покойния вече отец Йозеф Тишнер в градината на лятната му резиденция в Кастелгандолфо през лятото на 1993 г.
Ръкописът е отлежал дълги години в чекмеджето му, докато най-накрая той решава да напише кратък послепис и да го предложи на издателство, обяснява Би Би Си.
Във финалната глава на книгата 84-годишният глава на римокатолическата църква дава личната си оценка за събитията, последвали опита за покушение срещу живота му.
За първи път папата дава публичност на убеждението си, че покушението е дело не само на прекия извършител Мехмед Али Агджа, когото посети на Коледа през 1993 г. в затвора в Рим, където турският екстремист излежаваше доживотна присъда.
По-висша сила?
"Али Агджа е професионален убиец. Това значи, че опитът да ме убие не е бил по негова инициатива, че някой друг го е планирал, някой друг го е възложил.
По време на целия ми разговор с Агджа беше пределно ясно, че той си е задавал въпроса как така опитът да ме убие се е провалил. Той е сторил всичко според плана, спазил е и най-малките подробности. И въпреки това набелязаната жертва е избегнала смъртта.
Как е възможно това да се е случило?
Вероятно Али Агджа разбираше, че това е отвъд неговата сила, силата да стреляш и да убиеш, че има по-висша сила. И той започна да я търси. Надявам се, че я е намерил", пише Светият отец.
По-нататък в същата част от книгата папата си спомня падането на комунизма в страните от Източна Европа, като според него една от причините е провалът на техните икономики.
"Би било обаче изхвърляне то да се приписва само на икономическите фактори. Знам също, че би било също така нелепо да вярваме, че именно папата е свалил комунизма от власт със собствените си ръце", добавя той.
Това е петата книга от Светия отец, публикувана през последното десетилетие, и по-голямата част от нея е представлява философски спор за борбата между доброто и злото.
На корицата отзад е сложен цитат от Св. Павел, а папата коментира: "В наши дни злото е прехвърлило всякакви граници. Злото през ХХ век беше с гигантски пропорции и което използваше държавните структури, за да върши пъклените си дела; то беше зло, което се превърна в система." Най-силно и пламенно той заклеймява комунистическата система:
"Накрая комунизмът падна заради съществените социални и икономически несъвършенства в системата.
Това обаче не означава, че действително е бил отхвърлен като идеология и философия.
В определени среди на Запад краят на комунизма се смята за загуба и някои хора съжаляват за изчезването му", предупреждава Светият отец.
Приходите от продажбите на книгата, която освен на италиански ("Memoria e identita") излиза на още 10 езика - испански, португалски, корейски, хърватски, френски, полски, немски, словашки, английски, каталунски - и се разпространява по цял свят, ще отидат за благотворителност.
Йоан Павел Втори е роден през 1920 г. в Краков със светското име Карол Войтила. На Светия престол сяда през 1978 г. и е първият папа от 1523 г. насам, който не е италианец.
Отявлен противник на гей браковете, контрацепцията, оплождането "ин витро", генното инженерство, евтаназията, абортите (които в новата му книга са сравнени с Холокоста) - и смъртното наказание.
Обявявал се е и против участието на духовни лица в политиката и държавната администрация, не е съгласен жени да бъдат ръкополагани за свещеници.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!