Н ай-богатите нации в света изхвърлят опасни електронни отпадъци в бедните африкански държави, предупреди водещият програмата за защита на околната среда в ООН (UNEP) Ахим Щайнер при откриването на конференция в кенийската столица Найроби, цитиран от Би Би Си.
Според него консуматорското общество произвежда "растяща планина от електронен боклук".
По оценки на неговата организация годишно се изхвърлят близо 50 млн. тона електронен боклук, който вреди сериозно на околната среда, тъй като ако не се съхранява правилно, отделя опасни химикали и тежки метали - особено при традиционния метод за унищожаване чрез изгаряне.
Една от задачите на конференцията в Найроби (COP8.Basel.int), която продължава до началото на декември, е да разгледа и приеме допълнения към Базелската конвенция, целящи намаляване на движението на всички видове опасни отпадъци.
Конвенцията (Basel.int) е приета през 1992 г. и досега е подписана от 160 държави.
Друга цел на участниците във форума ще бъде да убедят онези държави, които още не са ратифицирали договора - сред тях и САЩ, - да направят това.
В програмата на конференцията влиза и обсъждане на скорошния инцидент в Кот д'Ивоар, където вредните изпарения от сметище край Абиджан убиха най-малко 10 души, а други 70 хил. потърсиха медицинска помощ.
Електронните отпадъци се смятат за най-бързо растящата част от градската смет в развития свят. Досега голямата част от тях бяха транспортирани към азиатски държави като Китай и Индия.
Засилените мерки на тези държави срещу натрупването на вредни отпадъци на техните територии обаче означават, че все повече и повече контейнери ще се разтоварват по бреговете на Африка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!