Б ългария се нуждае от държавна политика за чистотата на езика, смятат езиковеди.
Според тях сърбизацията и опростачването на езика са сред феномените на прехода, а промяната е възможна чрез реформа на всички равнища -училище, институции и медии.
В нормалната си реч българинът ползва около две-три хил. думи. Категорията "нови бизнесмени" са редуцирали словесния си обхват до 400 думи от общо около 120 хил. в българския език, каза проф. Михаил Виденов пред участниците в откритата днес деветата Международна конференция по социолингвистика.
Проф. Виденов припомня, че езикът е оръжие в ръцете на политик, който добре умее да го използва.
Езикът обаче може да се обърне срещу политика, както беше случаят с Петър Младенов, отбеляза езиковедът. Младенов бе принуден да подаде оставка като президент на страната през 1990 г. след като по телевизията бе излъчен запис, на който се чува как той казва: "танковете да дойдат" по време на митинг на опозицията около сградата на Народното събрание.
Президентът Желю Желев не успя да изчисти шуменското си наречие за разлика от президента Петър Стоянов, който овладя пловдивските редукции, но пък стана баща на клишето "оттук насетне", отбеляза проф. Виденов.
Симеон Сакскобургготски дойде в България със стария софийски език от 40-те години - така нареченото "екане", но се опитва да го балансира с другата крайност - "якането", каза още езиковедът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!