С огромна избирателна активност преминава гласуването в САЩ.
Изборите се определят като исторически, независимо кой ще бъде избран. Ако победи, Барак Обама ще бъде първият афро-американец президент на САЩ, а 72-годишният Джон Маккейн - най-възрастният, избран на този пост.
Небивало висока е активността на избирателите в американските щати, които могат да се окажат решаващи за резултата от президентските избори - Вирджиния, Охайо, Джорджия, Колорадо, Ню Джърси, Ню Йорк и Флорида.
В някои от тези щати двамата кандидати за Белия дом - сенаторът демократ Барак Обама и сенаторът републиканец Джон Маккейн са с изравнени позиции.
"Активността на избирателите е феноменална", каза представителка на изборната администрация в щата Вирджиния. До 10 ч. местно време (15 ч. по Гринуич) в този щат са гласували над 40% от регистрираните избиратели.
Небивал наплив на гласоподаватели има и в щата Мисури, който от 1904 г. досега на всички избори, със само едно изключение, е гласувал за победителя в президентските избори. "Днес ще отбележим рекорд", каза говорителка на местните власти.
В щата Охайо се очертава небивала активност от 80 процента.
В Ню Йорк мнозина гласоподаватели се наредили пред избирателните секции още в 4 ч. сутринта местно време, за да избегнат опашките, което накара някои медии погрешно да съобщят, че секциите не били отворени навреме.
Предпочитам да седя час и половина в началото на опашката, отколкото три часа в края й, заяви чернокож избирател в Пенсилвания.
В главния град на Вирджиния - Ричмънд, стотици хора обградили библиотека, където имало избирателна секция още в 6 ч. сутринта, когато трябвало да започне гласуването. Опашката продължила да нараства още 25 минути, защото библиотекарят, който имал ключ за избирателната секция просто се успал.
В Охайо съобщиха, че избирателните секции се борят с обичайни спънки, като заклещване на хартията на избирателните машини, на която се регистрират резултатите, но няма сериозни проблеми.
Кандидатът на демократите Барак Обама гласува в начално училище Шусмит в Чикаго. Той пристигна заедно със съпругата си Мишел и дъщерите си Малия и Саша. Те прередиха опашката пред избирателната секция, тъй като бяха пропуснати през страничен вход, отбелязва Ройтерс.
Преди да пусне гласа си Обама отдели време да обясни процеса на дъщерите си, което накара репортерите да се пошегуват с думите: "Да не би да не е решил кого ще подкрепи?".
"Пътуването свършва, но гласуването с дъщерите ми беше много важно за мен", заяви Обама пред репортери.
Той ще прекара вечерта на изборите в Чикаго, където според властите се очаква в Грант Парк един милион души да наблюдават хода на борбата и да чакат реч на своя кандидат щом станат ясни резултатите.
Бившият президент Бил Клинтън и съпругата му Хилари, която след отпадането от борбата за Белия дом подкрепя активно Обама, гласуваха в Чапакуа, Ню Йорк.
За мен ще бъде огромна чест да стана част от надявам се най-великата президентска двойка в Америка от години насам, заяви Хилари Клинтън.
Кандидатът на републиканците Джон Маккейн гласува във Финикс, щата Аризона, придружен от съпругата си Синди.
Обграден от стотици журналисти Маккейн пренебрегна техните въпроси, сред които "Как спахте?" и бързо си тръгна от избирателната секция, където прекара едва пет минути.
По-рано кандидатът за вицепрезидент на републиканците Сара Пейлин гласува в град Уасила в щата Аляска, на който е губернатор от 2006 г.
Облечена с дебело кафяво яке с качулка и дънки, и придружавана от съпруга си Тод, Пейлин даде своя глас, след което се ръкува пред камерите с няколко души.
Тя заяви пред журналистите, че се надява да се събуди като новоизбрания вицепрезидент на САЩ и заедно с Джон Маккейн е готова да работи през преходния период с президента Джордж Буш, чийто мандат изтича на 20 януари 2009 г.
Според някои наблюдатели високата избирателна активност е по-скоро в полза на кандидата на демократите, който мобилизира американците с посланията си за промяна.
Вятърът на промяната, за която призовава Барак Обама, се усеща дори в "светая светих" на републиканците - Уолстрийт,
мениджъри с костюми и вратовръзки се готвят да гласуват за кандидата на демократите, предаде Франс прес.
Агенцията припомня, че американските финансисти традиционно подкрепят републиканците, за които се смята, че водят политика, облагодетелстваща деловите среди.
При сегашната икономическа ситуация обаче дори републиканците започват да се страхуват, обобщава причините за промяната готвещ се да гласува за Обама корпоративен адвокат, който няма нищо общо със средностатистическите привърженици на кандидата на демократите.
Що се отнася до пазара, той зае изчаквателна позиция. Индексите се повишиха при отварянето на борсата - нещо, което анализаторите обясниха с края на несигурността кой ще е следващият президент на САЩ, без значение дали това ще е Обама или Маккейн.
Последните проучвания на общественото мнение прогнозират победа на Обама, на когото отреждат преднина пред Маккейн от 2 до 11 процента, посочва Франс прес.
Според всички сондажи претендентът на демократите за Белия дом ще вземе над 50% от гласовете. Агенцията отбелязва по този повод, че последният кандидат-президент на партията, който е получавал абсолютно мнозинство, е бил Джими Картър през 1976 г.
При това Обама води в почти всички ключови щати. Това прави задачата на Маккейн трудна, ако не и невъзможна.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!