"Македония е подготвена да търси решение, но не и да търпи диктата на Гърция", заяви Бранко Цървенковски, президент на Република Македония, днес в София, коментирайки спора с Атина за името на страната му.
Цървенковски е на двудневно официалното посещение по покана на президента Георги Първанов и беше посрещнат с церемония на пл."Св. Александър Невски". Посещението му е едно от последните извън страната в навечерието на президентските избори на 22 март.
"Спорът за името стана основна пречка
за нашето влизане в НАТО и в Европейския съюз. Ако Македония иска да стане член на евроструктурите, логично е, че трябва да постигне компромис с Гърция. Дали такъв компромис е възможен, зависи и от Гърция", каза Бранко Цървенковски.
Президентът изрази надежда, че спорът ще се реши, тъй като членството в евроатлантическите структури е стратегическа цел и един от най-важните приоритети на страната му.
"Подкрепата на България е много важна не само на политическо равнище, но и на ниво експерти", подчерта Цървенковски.
Българският държавен глава Първанов напомни, че България признава Македония с нейното име и е дала ясен знак за това.
Той каза, че страната ни проявява интерес към преговорите между Гърция и Македония за името, но подчерта: "Има определени механизми на посредничество.
Съседите нямат възможност да бъдат посредници".
Попитан от македонски журналисти за дейността на ОМО "Илинден" и за неотдавнашното изявление на кмета Борисов за необходимите инвестиции на българския бизнес в Македония президентът Първанов отговори:
"Щях да се изненадам, ако не ми бяхте поставили този въпрос. Даже щях да се обидя, че ме пренебрегвате като историк.
По отношение на ОМО "Илинден" има решение на Конституционния съд и аз не мога да го коментирам. Нямам навика да коментирам изявления на български политици, направени извън страната".
Първанов изрази надежда, че
ще дойде време, "когато историята ще ни обединява, а не разделя.
"Такава бе идеята на културните коридори, не да се нападаме в европейските институции един друг, а да покажем общото си лице", каза Първанов.
Цървенковски обаче заяви, че изказването на софийския кмет не съдейства за развитието на двустранните отношения.
Двамата президенти отбелязаха добрите икономически отношения между двете страни - стокообменът за миналата година е достигнал 1 милиард долара.
И Първанов, и Цървенковски отделиха специално внимание на
сътрудничеството в енергетиката и изграждането на транспортен коридор Номер 8.
Македонският президент заяви, че последните събития - газовата криза от началото на януари - само са подчертали важността на енергетиката в региона и Европейския съюз като цяло.
Цървенковски обяви, че страната му ще участва в енергийния форум в София през април. Коментирайки възможното участие в изграждането на АЕЦ "Белене", той отбеляза, че не президентите са тези, от които зависи това.
От своя страна, българският държавен глава припомни, че той е автор на идеята за участие на Македония в този важен енергиен проект. Първанов отбеляза, че по времето на посещението си в Русия миналата седмица се е договорил с руските президент и премиер Дмитрий Медведев и Владимир Путин да се ускори работата по този проект.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!