Н а 1 ноември започва годишната акция "Светлина", организирана от пътната полиция. През първите осем дни на месеца служителите на КАТ ще предупреждават водачите, че до 1 март ще трябва да се движат с включени къси светлини и през деня.
До 15 ноември сервизите на Съюза на българските автомобилисти (СБА) ще имат удължено работно време и ще извършват безплатна диагностика на фаровете на моторните превозни средства.
Освен предупреждението към водачите за включени къси светлини и през деня, служителите от пътната полиция ще проверяват техническата изправност на автомобила и ще припомнят за подмяната на летните гуми със зимни.
След 8 ноември водачи, които шофират без светлини, ще бъдат глобявани с 20 лв. В случай че с това се създава пряка опасност от пътно-транспортно произшествие, глобата е от 50 до 150 лв.
Санкции ще се налагат и ако използваните светлини са габаритни или фарове за мъгла, а не къси.
Табели, на които пише "Запалете светлините!" ще се появят на изходите на София и другите големи градове, както и на граничните пунктове у нас, съобщава в. "Труд".
Карането на фарове денем се прилага от десетилетия в Европа и САЩ, а у нас до средата на 90-те беше изрично забранено, освен когато в колата пътува болен.
През юли обаче парламентът промени Закона за движение по пътищата.
Изследвания показват, че движението със запалени фарове дори и преди мрак намалява жертвите от катастрофи между 15 и 20%, тъй като и пешеходците, и останалите шофьори забелязват другите автомобили по-рано и имат повече време за реакция.
Специалисти предупреждават, че при температури под седем градуса карането с летни гуми е опасно, защото спирачният път при мокър път е много по-дълъг.
Много по-сигурно освен това е да се кара с пълен комплект от четири, а не само с две зимни гуми, поставени на водещите колела.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!