И нституциите, управляващи архивите на комунистическите тайни служби в седем бивши комунистически държави в Източна Европа, обявиха в Берлин, че създават мрежа за по-добро сътрудничество и улесняване на историческите изследвания, предаде Франс прес.
В мрежата се обединяват институтите, управляващи архивите на България, Германия (бившата ГДР), Полша, Словакия, Румъния, Унгария и Чехия.
Техният стремеж ще бъде в Европа да се чува гласът на онези, които съхраняват и работят с архивите на комунистическите тайни служби, каза пред журналисти ръководителката на германския институт за архивите на Щази - Мариане Биртлер.
Европейската мрежа на официалните институции, отговарящи за архивите на тайната полиция, ще има координационна група, която ще свиква годишни конференции.
Тя ще съдейства за размяна на информация за архивите и правните регламенти, както и в историческо-политическата работа и изследванията, се казва в документа, подписан от представители на седемте институции.
Седемте страни имат различни подходи в управлението на архивите, но се надяват да се обогатяват взаимно.
Това сътрудничество ще е особено полезно, защото комунистическите диктатури в Източна Европа "сътрудничеха интензивно, поддържаха контакти и обменяха опит", каза представителят на Унгария.
Мрежата си поставя за цел след време да даде възможност на гражданите, картотекирани в няколко бивши комунистически държави, да получат достъп до всичките си досиета, подавайки само една заявка.
В момента това не е възможно, защото достъпът до архивите е регламентиран с национални закони, добавя АФП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!