С ъс странен филм, замислен преди 25 години, участва България в международния конкурс за Голямата награда на 12-ия "София Филм Фест", където се конкурира с други 11 произведения от 7 страни.
На над 2000 м надморска височина, в свещените дебри на Рила планина, сред адски жеги, дъждове и мъгли, без електричество, без вода, без пари, след убийствена всекидневна конна езда, само пред Бог и Вселената, 70 души международен екип играят най-великата шекспирова трагедия ? "Хамлет" - така авторите представят своя проект.
Сценарист и продуцент е сегашният ректор на Националната академия за театрално и филмово изкуство (НАТФИЗ) проф. Станислав Семерджиев, който написал първия вариант като студент в първи курс през далечната 1983 г.
"Авантюрата Хамлет" е проект, в който участват и кинематографисти от САЩ и Германия. Режисьори са българинът Ивайло Дикански и американецът Грег Роуч, работил по епизоди от популярния сериал "Досиетата Х" и главно по интерактивната игра по филма.
Автори на музиката са също хора от екипа на сериала - Пол Йоме и Марк Сноу - заедно с българския квартет "Стрингс".
Участват българи, някои от които отдавна са граждани на света - Германия, Коста Рика, Япония, Китай.
Семерджиев твърди, че "Хамлет" е третата книга, която е прочел в живота си - първите две били "Робинзон Крузо" и "Пипи, дългото чорапче".
Очевидно обсебен от шекспировата трагедия и от темата за избора на човека, той не се отказва от идеята си в продължение на четвърт век и днес признава: "От първия вариант на сценария накрая остана само един процент, но той е неговото сърце".
Снимките са правени около Седемте рилски езера - местност, в която от десетилетия всяко лято от целия свят се събират, за да извършат своите свещени ритуали, няколко хиляди членове на Бялото братство - последователите на Учителя Петър Дънов (1864-1944).
В отговор на въпрос дали проектът "Авантюрата Хамлет" има нещо общо с Бялото братство (определяно и като езотерично християнство) Станислав Семерджиев казва: "Не, няма. Освен това, че е заснет по същите места, които и ние, както и дъновистите, сме убедени, че представляват някакъв енергиен източник на космическо равнище.
Там нас ни интересуваше въпросът за избора - избора на Хамлет, на българите, на всеки човек, на нас, авторите на филма.
Ние изпитваме дълбоко уважение към Бялото братство, но не сме се влияли от тях. Може би само косвено има връзка между техния и нашия проект.
Изпитваме и дълбока благодарност към тях, затова, че ни позволиха да снимаме на техните свещени места, че приеха и други да почувстват тези места като свещени по свой начин".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!