С лед няколко гласувания, прегласувания и много скандали в пленарната зала днес, правната комисия на Народното събрание на извънредно заседаъние реши да предложи на местните избори да се гласува с три бели интегрални бюлетини. Ще отпадне обаче преференциалното гласуване, което няколко часа по-рано депутатите бяха одобрили.
Бюлетините ще бъдат за избор на кмет, за общински съветници и за районни кметове в София, Пловдив и Варна, гласи новото предложение на правната комисия, ръководена от депутата от БСП Янаки Стоилов.
По-рано днес депутатите в зала решиха точно обратното - да има преференциално гласуване, но да няма интегрална бюлетина.
По предложение на НДСВ разпределението на мандатите между партиите, коалициите и инициативните комитети ще стнава по т.нар. "метод на Хеър-Ниймайер", разказва БГНЕС.
Вчера парламентът одобри и поне 10 месеца срок за уседналост.
Само че, с днешно решение избирателните списъци ще се правят по постоянен адрес и в тях ще останат имената на гражданите, които имат настоящ адрес през последните 10 месеца преди изборите извън България. Предложението да не се заличават имената на тези хора беше направено от Мая Манолова от БСП.
На практика това означава, че ако са в страната в деня на изборите, изселниците в Турция отново ще могат да избират кметове и общински съветници в селищата, където са издадени българските им лични им карти.
Всички промени трябва да бъдат приети окончателно преди ваканцията на Народното събрание, която започва след утрешното заседание.
До извънредното заседание на правната комисия се стигна след скандал заради гласуване с чужди карти. След поименна проверка се оказа, че в залата има 208 народни представители, а при гласуването на текстове от закона бяха отчетени повече гласове.
Нено Димов от ДСБ заяви от парламентарната трибуна, че неговият глас не е бил отчетен при гласуването на предложението да се въведе интегралната бюлетина и поиска това предложение да бъде прегласувано.
Минчо Спасов от НДСВ заяви, че се е оказало, че са гласували и Ремзи Осман от ДПС и Атанас Мерджанов от КБ, които са в задгранична командировка.
Четин Казак от ДПС поиска да бъде проверено къде са били по време на гласуването депутати, чиито гласове са били отчетени, а при поименната проверка се оказало, че не са в залата.
Междувременно депутатите избраха бившия министър на икономиката и енергетиката Румен Овчаров за председател на парламентарна комисия по бюджет и финанси на мястото на колегата му от левицата Петър Димитров, който неотдавна го наследи начело на мегаведомството.
"Есенни намаления за политическия шопинг" е озаглавен анализ по темата в днешния в. "24 часа". Заглавието е провокирано от изявлението на депутатката Екатерина Михайлова (ДСБ), че най-голямото пазаруване на избиратели и на позиции става на местните избори.
Коментира се условието кандидатът за кмет да има настоящ адрес там около два месеца преди вота. Това може да доведе до чисто нов вътрешен изборен туризъм - не на избиратели, а на кандидати.
Малките селища спешно се нуждаят поне за един мандат добър мениджър да поеме общината, да я изправи на крака, да сложи ред във финансите й, да спечели пари по европрограми.
В общия случай това изобщо не е по силите на традиционния кандидат за кмет - местен партиен функционер. Хората ще могат да поканят някой отдалеч - например преуспял земляк, - да сключат с него обществен договор, да му държат сметка какво е свършил.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!