Е вросъюзът наложи снощи оръжейно ембарго на Узбекистан и замрази споразумението за сътрудничество, за да накаже страната заради отказа й да разследва насилственото потушаване на антиправителствените протести през май, предаде Асошиейтед прес.
Външните министри на ЕС наложиха също забрана за пътуване в страните от съюза на узбекистански официални лица, които носят отговорност за "несъразмерната употреба на сила".
Санкциите се въвеждат, тъй като властите в Узбекистан не допускат независимо международно разследване за евентуални нарушения на човешките права през май, когато стотици хора загинаха в източния град Андижан.
За първи път ЕС замразява действието на споразумение за партньорство и сътрудничество с друга страна, отбелязва агенцията.
В този тип споразумения се съдържат клаузи за зачитане на човешките права и изискване към съответната държава да зачита принципите на демокрацията и международното право.
ЕС обяви също, че ще пренасочи част от финансовата помощ за Узбекистан за тази година към неправителствени организации и ще съкрати помощта за 2006-а от 13,6 млн. долара на 11,2 млн. долара, като спестените средства ще отидат в съседен Киргизстан.
В Конгреса на САЩ е внесена проекторезолюция за възбуждане на наказателно дело срещу президента на Узбекистан Ислам Каримов.
Авторите й - двама американски конгресмени, настояват правителството на президента Джордж Буш да използва цялото си влияние в ООН с цел Съветът за сигурност да прати делото за "клането в Андижан" в международния наказателен съд, съобщи "Новие известия".
Според документа Каримов е отговорен за смазването на безредиците в Андижан през май, при които по данни на правозащитници са загинали над 750 души.
Авторите на проекторезолюцията настояват президентът Буш да спре плащанията на узбекистанското правителство за взетата под аренда от САЩ въздушна база Карши-Ханабад.
Узбекистан е независима страна от 1991 г., след разпадането на Съветския съюз.
Централноазиатската република страда от тежки икономически и социални проблеми - 1/3 от населението живее под прага на бедността, а корупция разяжда всички слоеве на властта.
Ръководена с желязна ръка от Ислам Каримов, бивш шеф на комунистическа партия, страната често се критикува от правозащитни организации заради репресивната политика към всяка форма на опозиция.
След атентатите от 11 септември 2001 г. Узбекистан бързо се превърна в съюзник на САЩ и дори позволи на американската армия да използва една от военновъздушните бази по време на операцията в Афганистан.
В името на международната борба срещу тероризма Ислам Каримов предприе мащабна кампания в страната срещу ислямистките среди, пряка цел на която са две организации - Узбекистанското ислямистко движение и радикалната ислямистка партия "Хизб ут Тахрир".
Президентът е изправен пред дилемата да задоволи американските интереси в региона като се изправи срещу ислямистките движения или да се сближи с Русия и да избегне криза подобна на тази в Киргизстан, твърдят наблюдатели.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!